» Her Derde Deva Bizde Bedava; Dorukcan Bilgi Paylaşım Platformu

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Sınavlar Kategorileri

» Hit Sınavlar

» Son Sınavlar Yorumları

» Sınavlar İstatistikleri

 • Sınavlar Sayısı 10

 • Okunma Sayısı 30608

 • Kategori Sayısı 15

 • Yorum Sayısı 5

» SMMM SINAVI

Bookmark and Share
 • Beğenenler (1) Beğenmeyenler (0) Toplam (1)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
   Dorukcan(+1),
Beğen Beğenme
Smmm Sınavı Kategorisinde Gez
               SMMM sınavına ilk kez başvuru yapacak adayların hazırlaması gerekenler evraklar

SMMM Mesleki Yeterlik sınavına katılmak için staj dosyanızı tamamlamanız gerekir. Aşağıda staj gruplarına göre staj ve sınav dosyasında bulunması gereken evraklar listelenmiştir. Buna göre eksiklerinizi tespit edip tamamladıktan sonra sınav başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.


 

C Grubu Staj Bitirme Değerlendirmesine başvuracak adaylar sınav dosyası almayacak ancak diğer koşullar onlar için de geçerlidir.


 

BÜTÜN ADAYLARIN ORTAK GETİRMESİ GEREKEN EVRAKLAR

* Sınav dosyası bağlı bulunduğunuz odadan satın alınacaktır. Yeni tarihli ikametgah, yeni tarihli adli sicil belgesi. (sabıka kaydı olanların mahkeme kararının fotokopisini eklemesi gerekmektedir)

* Staja başlama tarihi baz alınarak, SSK aylık dönem bordro fotokopilerinin tamamı. Düzenli olarak getirenler sadece eksik olan dönemleri getireceklerdir.

* Başvuru sırasında son dönem SSK aylık bildirge çıkmamış olacağından, sınav tarihine kadar sigortalı çalışacağınıza dair taahhütname (örneği sitemizde matbu formların altındadır).

* Kaç tane meslek mensubundan staj için onay aldıysanız, her birinin dolduracağı staj değerlendirme formunu, kapalı zarf içinde teslim etmeniz gerekmektedir (3 aydan az çalışılan işyerlerinden, meslek mensubunun değerlendirme formu alınmaz).

* SSK dan gün dökümü (internet çıktısı kabul edilmemektedir).

* Emekli Sandığı ve Bağ-Kur dan kaydı olmadığına dair yazı.

* Erkek stajyerler için askerlik durum belgesi veya askerliğini yapanlardan terhis belgesi.

* Staja devam ederken işyeri değişikliği yaptıysanız, gerekli evrakları getirmeniz gerekmektedir. (İşyeri değişikliği evrak listesini internet sitemizden alabilirsiniz)

* Her meslek mensubuna ait faaliyet belgesi, ruhsat fotokopisi ve matbu evraklardan staj onay belgesi, tek kişi staj yazısı gibi evrakların başvuru sırasında veya yapılan her iş değişikliğinde verilmiş olması gerekmektedir. Eksik olan evrakların getirilmesi gerekmektedir.


 

ŞİRKETLERDE DENETİM ALTINDA STAJ YAPANLAR


* Staja başlama tarihine göre, meslek mensubunun firma ile yapmış olduğu sözleşme (her yıla ait) ve düzenlenen fatura/serbest meslek makbuzlarının fotokopilerinin tamamı. Sözleşmelerin arkalı-önlü fotokopisinin çekilmiş, okunaklı, hangi dönemi kapsadığının belirtilmiş ve eksiksiz olmasına dikkat edilmelidir. Makbuz/Faturaların, hangi aylar için düzenlendiğinin ve okunaklı olmasına dikkat edilmelidir.

* Staj dönemini kapsayan, şirket ortaklarını ve şirket merkezini gösterir ticaret sicil gazeteleri. Adres değişikliği varsa, adres değişikliğinin gösteriri ticaret sicil gazetesi.

* İmza sirküleri ile vergi levhasının fotokopisi.

* Staj yaptığınız şirket, sözleşmesini SMMM/YMM Ltd/A.Ş olan şirketlerle yapmışsa, şirketin imza sirküleri fotokopisi.

* İlave olarak, bütün adayların getirmesi gereken ortak evraklar,(yukarıda belirtilen).

* Yabancı şirketlerde çalışanlardan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü'nden Türkiye Kuruluşu ile ilgili yazı.

 

ŞİRKETLERDE GÖZETİM (MESLEK MENSUBU BAĞIMLI) ALTINDA STAJ YAPANLAR


* Staja başlama tarihi baz alınarak, staj dönemlerini kapsayan meslek mensubunun SSK aylık dönem bordro fotokopilerinin tamamı. Meslek mensubu emekli ise sosyal güvenlik destekleme prim bordrolarının fotokopileri gelmelidir.

* Staj dönemini kapsayan, şirket ortaklarını ve şirket merkezini gösterir ticaret sicil gazeteleri. Adres değişikliği varsa, adres değişikliğinin gösterir ticaret sicil gazetesi.

* Vergi levhasının fotokopisi.

* Meslek mensubunun muhasebe müdürü/mali işler müdürü olarak çalıştığına dair işyerinden yazı ve yetkilerini gösterir ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri veya vekaletname getirilmelidir.

* İlave olarak, bütün adayların getirmesi gereken ortak evraklar (yukarıda belirtilen).

* Yabancı şirketlerde çalışanlardan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü'nden Türkiye Kuruluşu ile ilgili yazı.

 

BÜROLARDA STAJ YAPANLAR


* SMMM/YMM şirketlerinde çalışanlardan (A.Ş/Ltd) şirketin imza sirküleri fotokopisi.

* İlave olarak, bütün adayların getirmesi gereken ortak evraklar(yukarıda belirtilen)

 

ÖNEMLİ NOT : Başvuru için gereken bütün matbu evraklar, formlar, staj değerlendirme formu, ..vb. matbu dilekçeler bölümünden temin edilebilir. Evraklarını düzenli getiren adaylar, sadece eksik evraklarını getireceklerdir. Gerekli görüldüğü takdirde ek evraklar istenebilir .Etiket : SMMM, SINAVI,
SINAVLAR BİLGİLERİ
Ekleyen : beray | Kategori : Smmm Sınavı | Tarih : 23.10.2010 12:48:02 | Hit : 2644 | Yorum : 1

» Sınavlar Yorumları

SINAVLAR YORUM YAZ

 
 • Alex57
  Bilgilendirme için teşekkürler [URL=http://www.teos.gen.tr/]teos">Bağlantı Adresi hakkında görüşlerinizi merak ediyorum. [URL=http://www.teos.gen.tr/]Teos">Bağlantı Adresi hakkında bir makale yayınlarsanız sevinirim
  09.11.2012 16:41:23


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)

» Sonraki Sınavlar

» Copyright

2oo8-2o18 © Copyright Dorukcan.com
SiteMap | © C.C.P.