» Her Derde Deva Bizde Bedava; Dorukcan Bilgi Paylaşım Platformu

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Sağlık Kategorileri

» Hit Sağlık

» Son Sağlık Yorumları

» Sağlık İstatistikleri

 • Sağlık Sayısı 74

 • Okunma Sayısı 823054

 • Kategori Sayısı 5

 • Yorum Sayısı 91

» Güneş Lekeleriniz İz Yapmasın!

Sağlık Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Genel Sağlık Kategorisinde Gez
               
Güneş Lekeleriniz İz Yapmasın!

Yaz başında tatil, deniz, kumsal ve güneş büyük heyecan yaratırken, yaz sonunda bu heyecan yerini güneş lekeleri derdine bırakır. Güneş lekeleri nasıl oluşur? Güneş lekeleri çıkar mı? Güneş lekelerinden korunmak mümkün mü? Tüm bu soruların cevaplarını Estetik, Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Tuncel veriyor.
Op. Dr. Alper Tuncel, yazın bronzlaşmak için büyük çaba harcayan özellikle kadınların güneş lekelerinden şikâyetçi olduğunu söylüyor. Lekelerin, cildin sürekli güneşe maruz kaldığı zamanlarda oluştuğuna değiniyor. Cilt rengini oluşturan hücrelerin Uv ışınlara daha fazla maruz kaldıkça dinlenme durumunda geçirdikleri sürenin giderek kısaldığını, bu hücrelerin ürettiği pigmentlerin cillte koyu renkleri oluşturduğuna dikkat çekiyor  

Lekelerin Oluşumuna Güneş Işığı Değil UVA ve UVB Işınları Etkili Oluyor

Op. Dr. Alper Tuncel, cilt lekelerinin oluşumunda güneş ışığının değil, güneş ışınları ile dünyamıza ulaşan ve ozon tabakasından süzülüp gelen UVA ve UVB ışınlarının etkili olduğunu söylüyor. Uzun süre UV radyasyonuna maruz kalmanın ciltte bir yangı sürecini başlattığını, bunun yanında arabanızdan evinize sokakta yürüdüğünüz kadar kısa süreli güneşe maruziyetin bile bu süreci başlatabildiğine değiniyor.  Bunun sonucunda ciltte altı dokularda ödem, kaşıntı ve ağrı gibi belirtilerin oluştuğunu belirtiyor. Bunlar herkesçe bilinen güneş yanması sonucu gözlemlenen belirtiler. Vücuttaki güneş kaynaklı UV ışınlarını emen ve dağıtan melanin üreten hücrelerin bu sürecin sürekliliği nedeniyle dinlenemediğini, sürekli aktif kaldığı içinde güneş lekelerini oluşturduğunu sözlerine ekliyor.

Güneş Işını, Oluşmuş Lekelerin Koyulaşma Nedeni Olabiliyor

Op. Dr. Alper Tuncel, güneş dışında gebeliğin, doğum kontrol ilaçlarının, antibiyotiklerin, bazı ağrı kesicilerin, kozmetik ürünlerin, kumaş boyalarının, guatr hastalığı gibi hastalıkların  cilt lekeleri oluşturabildiğini, oluşmuş lekelerin güneş ışığıyla koyulaştığına dikkat çekiyor. Gebelik döneminde oluşan lekelere “gebelik maskesi” denildiğini, güneş ışınlarının tetikleyici olabildiğini oysa asıl nedeninin ise hormonal değişiklikler olduğunun altını çiziyor. 

Güneş Lekesinin Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Estetik, Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Tuncel, özel bir ışıkla incelenen lekelerin derinin hangi tabakasında olduğu tespit edildikten sonra uygun tedavi seçeneğine, hasta ile birlikte karar verildiğini söylüyor. Kimyasal peeling tedavisinin derinin diğer tabakalarına ulaşabildiği için çok etkili olduğunu, kriyoterapi olarak bilinen dondurma tedavisinin ise yüzeyden lekeleri azaltabildiğine değiniyor. Laser tedavisinin yaygınlaştığını özellikle Fraksiyonel Karbondioksit Laser tedavisi ile birkaç seansta çok iyi sonuçlar alınabildiğini söylüyor. Özellikle hamilelere ve yukarıda sayılan risk grupları içerisinde olanların kısa süreli dışarı çıkarken bile güneş korucu kremler kullanmalarını tavsiye ediyor.


 Etiket : Güneş, Lekeleriniz, Yapmasın,
SAĞLIK BİLGİLERİ
Ekleyen : ismihan | Kategori : Genel Sağlık | Tarih : 08.08.2012 12:23:27 | Hit : 7806 | Yorum : 1

» Sağlık Yorumları

SAĞLIK YORUM YAZ

 
 • Murat
  Güneş kum güzel ama güneş lekelerinden korunmak daha önemli gibi.
  13.08.2012 12:24:12


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)

» Copyright

2oo8-2o18 © Copyright Dorukcan.com
SiteMap | © C.C.P.