» Her Derde Deva Bizde Bedava; Dorukcan Bilgi Paylaşım Platformu

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Sağlık Kategorileri

» Hit Sağlık

» Son Sağlık Yorumları

» Sağlık İstatistikleri

 • Sağlık Sayısı 74

 • Okunma Sayısı 844348

 • Kategori Sayısı 5

 • Yorum Sayısı 91

» Genç Kadınlar da Risk Altında!

Sağlık Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Genel Sağlık Kategorisinde Gez
               


Genç Kadınlar da Risk Altında!

Türkiye’de yılda 30 bin kadın meme kanseri oluyor. En tehlikeli ikinci kanser türü meme kanseri genç kadınları da tehdit ediyor!

rken tanı ile meme kanserinin tamamen tedavi edebilme şansı çok yüksek. Bayındır Hastanesi Kavaklıdere Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Altınyollar, kansere bağlı ölüm nedenleri arasında akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer alan meme kanseri için düzenli olarak muayenelerin yapılması gerektiğini, kadınların kendi kendilerine yapacakları muayenenin de erken tanı için büyük önem taşıdığını belirtti. Kadınların 20 yaşından itibaren kendi kendine muayeneye başlaması öneriliyor.

Meme kanseri kadın sağlığını tehdit eden en önemli konulardan biri, nadirde olsa erkeklerde de görülebiliyor. ABD’de her sekiz kadından, Batı Avrupa ülkelerinde de her on kadından biri meme kanserine yakalanıyor. Türkiye’de her yıl otuz binin üzerinde kadına meme kanseri tanısı konuluyor. Doç. Dr. Hüseyin Altınyollar, günümüzde erken tanı olanaklarının artması ve bu konuda yapılan birçok araştırma ve çalışmanın, meme kanserine bağlı ölümlerin oranını azalttığını vurguladı.

Kanserin ortaya çıkış nedenlerinin bilinmediğini, ancak meme kanserinde risk ve koruyucu faktörlerin biliniyor olmasının, bu kanser türünde uyarıcı nitelikte bir yarar sağladığını kaydeden Altınyollar, bununla erken tanı sayesinde meme kanserinin yol açabileceği sorunların büyük bir bölümünün çözümlenebildiğini ve tedavi sonrası yaşam süresi ve kalitesinde önemli ölçüde artış sağlanabildiğini belirtti.


Meme Kanseri Neden Bu Kadar Yaygın?


Modern yaşam tarzı ile hayatımıza giren elektronik aletler, cep telefonları gibi teknolojik ürünler, böcek ilaçları, plastikler, deterjanlar, östrojen hormonunu taklit eden kozmetikler, mobilya cilaları, gazete-dergi basımında kullanılan boyalarda bulunan zararlı kimyasallar, hazır ve hormonlu gıdaların tetiklediği aşırı şişmanlık, erken ergenlik, erken menopoz, alkol, sigara kullanımı. Bütün bunlar meme kanserinin görülme sıklığını artırıyor.


Dikkat Çeken Bilgiler...


Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü. Erken tanı konulduğunda meme kanserinde tamamen tedavi edilebilme şansı çok yüksek. Erken tanı sayesinde çoğunlukla memenin alınmasına gerek kalmıyor. 20-25 yaş arası her kadının, her ay kendi kendini muayene etmesi gerekiyor. 30-35 yaş arası her kadın herhangi bir yakınması olmasa da meme muayenesi olması, ultrasonografi ve mamografi çektirmesi, 40 yaş ve üzerindeki her kadının da yıllık doktor muayenesi ve mamografi yaptırması gerekli görülüyor. Meme kanserinde erken tanı ölüm riskini azaltıyor. Erken tanıda kendi kendini muayene yöntemi önemi var, ayrıca tarama programları büyük rol oynuyor. Meme kanserinin en sık görüldüğü yaş dönemlerinde, belirli aralıklarla mutlaka hekim kontrolleri ve görüntüleme tekniklerinden faydalanılması gerekiyor.


Ristki Azaltmak İçin...


Yanlış beslenme alışkanlıkları ile meme kanseri arasında birebir ilişkisi konusunda kesin bir bulgu olmasa da sağlıklı ve dengeli beslenme bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu olabilecek en sağlıklı şekilde tutmaya yardımcı olabilir ve meme kanserine yakalanma riskinizi azaltabilir. Az yağlı beslenme, bol sebze ve meyve tüketimi, günlük 25-30 gr lif alımı, sigara - alkol kullanılmaması, kızartma veya yüksek ısıda ızgara gibi yanlış pişirme yöntemlerinden kaçınarak sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek riskleri azaltmaya veya daha hızlı iyileşmeye yardımcı olabilmektedir.
Etiket : Genç, Kadınlar, Risk, Altında,
SAĞLIK BİLGİLERİ
Ekleyen : Krmurat | Kategori : Genel Sağlık | Tarih : 15.04.2011 21:43:26 | Hit : 8751 | Yorum : 2

» Sağlık Yorumları

SAĞLIK YORUM YAZ

 
 • Dorukcan
  Sağlıklı beslenmeden söz ediliyor ancak, sağlıklı beslenebilecek gıdalar yok. Çevrenizde kimyasal katkısı olmayan gıda varmı? Hanginiz doğal ürünlerle besleniyorsunuz? Hepiniz ve hepimiz kapitalizmin uşağı olmuşuz da haberiniz yok. oyalama kandırma taktikleri hepsi bu.
  17.04.2011 01:32:16


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • ismihan
  Genç yaşlı bütün bayanların kendi kendini muayene etmesini öğrenmesi ve yaş ilerledikçede kontrollerini yaptırmaları gerektiğini söylerim bunu bilirim.
  16.04.2011 15:11:07


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)

» Copyright

2oo8-2o18 © Copyright Dorukcan.com
SiteMap | © C.C.P.