» Her Derde Deva Bizde Bedava; Dorukcan Bilgi Paylaşım Platformu

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» MakaleYazılar Kategorileri

» Hit MakaleYazılar

» Son MakaleYazılar Yorumları

» MakaleYazılar İstatistikleri

 • MakaleYazılar Sayısı 155

 • Okunma Sayısı 883482

 • Kategori Sayısı 13

 • Yorum Sayısı 69

» Mazeret Üretmek

MakaleYazılar Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (1) Beğenmeyenler (0) Toplam (1)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
   Krmurat(+1),
Beğen Beğenme
Serbest Kürsü Kategorisinde Gez
               

Kendinize borçlusunuz... Mazeret üretme yeteneğinizi, gerçek üretkenliğe dönüştürebilirsiniz. Mazeretlerin çeşitliliğine bakın, ne kadar yaratıcı olduğunuzu görün. Küçük bir kasabanın dört ayrı mahallesi varmış. Birinci mahallede 'Evetama'lar yaşıyormuş. 'Evetama'lar ne yapılması gerektiğini bildiklerini düşünürlermiş. Yapma zamanı geldiğinde ise 'evet, ama' diye yanıtlarlarmış. Yanıtları hep yanlış olurmuş. Suçu başkalarına atmakta da ustaymışlar.

 İkinci mahallede 'Yapıcam'lar yaşarmış. Ne yapacaklarını bilirlermiş. Kendilerini yapacakları şeye adım adım hazırlarlarmış ama yapacakları sırada şanslarını kaçırdıklarının farkına varırlarmış. Bu mahallede insanların dizleri dövülmekten yara bere içindeymiş. Yaşamı ertelememek için verdikleri kararı bile ertelerlermiş.

Üçüncü mahallede yaşayan 'Keşke'cilerin hayatı algılama güçleri mükemmelmiş. Neyin yapılması gerektiğini daima en isabetli şekilde bilirlermiş ama... her şey olup bittikten sonra. 'Keşke'cilerin de başları hep kanarmış, duvarlara vurmaktan!

Kasabanın en yeşil bölgesinde, en güzel evlerin olduğu mahallede ise 'iyikiyaptım'lar otururmuş. 'Keşke'ciler bu mahallede yürüyüşe çıkar, etrafa hayranlıkla bakarmış. 'Yapıcam'lar 'Keşke'cilerle birlikte bu mahallede yürüyüşe çıkmak ister ama bir türlü fırsat bulamazlarmış. 'Evetama'lar ise mahallenin güzelliğini görmek yerine, ağaçların gölgelerinin yeterince geniş olmadığından, güneşin daha erken saatte doğması gerektiğinden şikâyet ederlermiş. 'İyi ki yaptım' mahallesindeki insanların kusuru da beyinlerinde mazeret üretme merkezlerinin olmayışıymış.

 Başarı başarıyı getirir. Küçük başarılar size güç verir ve büyük başarıları getirir. Engelleri aşma yeteneğinize güvenin. Bugün olabileceğinizin en iyisi, kendinizin en iyi versiyonu olun. İçinizde birçok kendi versiyonunuz var. Bazı versiyonlarınızdan hoşnutsunuz bazılarından değil. En iyi versiyonunuz, üzerine bilgi ve deneyim eklenerek, her geçen gün daha en iyi versiyonunuz olacaktır. Rüyalarınızı gerçekleştirmek için öneriler

   

  Karamsar ortamlardan, kötü arkadaşlardan, kötümser insanlardan, zararlı alışkanlıklardan uzak durun. Kendinize inanın. Önce inanın. Siz inandığınız ölçüde inandırıcı olursunuz. Olayları geniş açıdan görmeye özen gösterin. Zekânın bir tanımı da yeni olay ve koşullara kolaylıkla adapte olabilme yeteneğidir. Kendinizi karşınızdaki insanın yerine koyun. Empati yeteneğini geliştirmiş insan, öncelikle insan olmayı başarmış demektir. Asla vazgeçmeyin! Koşullara ve sizi engellemeye çalışanlara boyun eğmeyin! Bugün anın hazzını yaşayın. Dün geçmişte kaldı. Yarın ise henüz gelmedi. Arkadaşlarınızdan fazlasını verin. Fedakârlık yaparak değil, size deneyim kazandırdığı, öğrenmenin ve bilmenin hazzını yaşattığı için. Sizi yolunuzdan engellemek isteyenlere aldırmayın. Ama yapıcı eleştirileri de can kulağı ile kızmadan dinleyin. Hepimizin başkalarından öğreneceği çok şey var. Deneyin, deneyin, deneyin! Başlangıçta size zor gelen şey gittikçe kolaylaşacaktır. İlk direksiyonun başına geçtiğiniz günü hatırlıyor musunuz? Ya şimdi arabayı nasıl kullanıyorsunuz? Önce kendinizi sevin. Bencilce değil, kendinize saygı duyarak sevin. Siz kendinize saygı duymazsanız başkaları niye duysun? Unvanınıza, konumunuza duyulan sahte saygıyla, kişiliğinize duyulanı ayırt edin. Yalan söylemeyin, aldatmayın. Evet biliyorum, bütün bunları yapıp büyük maddi kazançlar sağlayan nice insan var. Geçici sahte başarılar, size gerçek, kalıcı mutluluk ve başarı getirmez, özsaygınızı götürür. Siz aldatan, çalan, yalan söyleyen bir insana saygı duyar mısınız? Gözünüzü açın. Olayları görmek istediğiniz gibi değil, olduğu gibi görebilmek, başkalarının size duyduğu saygıyı ve güveni artırır. Başkalarını anlamak için önce kendinizi anlayın. Bu bir süreçtir. Kendimizi tanımak, zaaflarımızla yüzleşme cesaretiyle, başkalarının gözüyle kendimizi görebilmekle ve potansiyelimizin farkına varmakla mümkün. Yaşamınızın sorumluluğunu üstlenin. Bu sorumluluk size özgürlük getirir. İsteklerinizi önce hayalinizde canlandırın. Altınızdaki sandalyenin modeli bile önce biri tarafından hayal edildi. Karşınıza çıkan olanakları hemen değerlendirin. Yaşamınızın sorumlusu sizseniz, beğenmediğiniz yerlerini değiştirebilirsiniz. Sorumlusu başkalarıysa değiştirebilme gücünden de yoksunsunuz demektir. Sorumluluk özgürlük, sorumsuzluk bağımlılık getirir. Çabanızı yeterli bulsanız da daha fazlasını yapın. İçinizdeki potansiyel öylesine sınırsız ki! Daha fazla çaba daha fazla potansiyelin ortaya çıkmasıdır. Hatalarınızdan ders alın. Kendinizi ya da başkalarını suçlamak yerine, ne yapmamanız gerektiğini öğrendiniz, fena mı? Mutluluk, huzur ve sevgi zaten içinizde. Şimdi ve burada. İçinizden çıkıp, dışarıya yansımasını 'eğer'lerle engellemeyin. Eğerler keşkelerle akrabadır. Unutmayın!!!!

 

mkeskinEtiket : Mazeret, Üretmek,
MAKALEYAZILAR BİLGİLERİ
Ekleyen : Murat | Kategori : Serbest Kürsü | Tarih : 26.03.2010 13:46:54 | Hit : 5949 | Yorum : 1

» MakaleYazılar Yorumları

MAKALEYAZILAR YORUM YAZ

 
 • Murat
  Mutluluk, huzur ve sevgi zaten içinizde. Şimdi ve burada. İçinizden çıkıp, dışarıya yansımasını 'eğer'lerle engellemeyin. Eğerler keşkelerle akrabadır. Unutmayın!!!!
  01.10.2013 08:59:34


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)

» Benzer MakaleYazılar

» Copyright

2oo8-2o18 © Copyright Dorukcan.com
SiteMap | © C.C.P.