» Her Derde Deva Bizde Bedava; Dorukcan Bilgi Paylaşım Platformu

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» MakaleYazılar Kategorileri

» Hit MakaleYazılar

» Son MakaleYazılar Yorumları

» MakaleYazılar İstatistikleri

 • MakaleYazılar Sayısı 155

 • Okunma Sayısı 2365903

 • Kategori Sayısı 13

 • Yorum Sayısı 69

» Olli ve Ayısı

MakaleYazılar Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Çocuk MasaLLarı Kategorisinde Gez
               

OLLI VE AYISI...  Size *Olli ve Ayının hikayesini anlatacağım. *Olli büyük ormanlar ve çok kar bulunan . bir ülkede yaşıyordu. Yılın  yedi ayında  herşey karla örtülüydü. Çok soğuktu.  Olli ormanda yaşıyordu. Yemek için hayvanlar yakalıyor. ve kar olmayan beş ayda. O bahçesinde bazı bitkiler yetiştiriyordu. *Olli çok merhametli bir adamdı. Bütün hayvanları severdi. Yiyecek için bile.  hayvanları öldürmeyi sevmezdi. *Olli yiyecek bulmak için ormana gitti. Kurtlardan korkardı.


   Kurt köpek gibi bir hayvandır. İnsanları öldürür. ve onları yer.


Ormanın içinde çok uzağa gitti. Sonra kar yağdı. *Olli devam edemedi.  Kar yüzünden geriye gidemedi. Önde bir tepe vardı. *Olli o tepede mağaralar olduğunu biliyordu. *Olli tepeye gitti. "Mağaralardan birini bulacağım". Orada ateş yakacağım. ve bu gece bir mağarada uyuyacağım. *Olli mağaraya girdi. O mağarada biraz odun buldu.


Ateş yaktı. Ateş hoş bir şekilde yanıyordu. Ateş iyi ışık veriyordu.  Olli mağaranın içini görebiliyordu. O mağaranın içinde bir ayı gördü. Genç bir ayı idi. fakat büyüktü.


Onun büyük ağzı açıktı. O kızgın bir ses çıkarıyordu. *Olli ayının ona koşacağını . ve onu öldüreceğini zannetti. Ayıyı vuramazdı. çünkü tüfeği yoktu. Fakat ayı gelmedi. Orada ona bakarak yattı. *Olli ayıya baktı. O zaman O ayının  hasta olduğunu gördü. Bir ayak büyük ve kırmızı idi. Ayağa bir şey batmıştı. Ormanda yürürken . ayının ayağına bir şey batmıştı. ve ayak fena idi. Ayak o kadar fena idi ki . Olli ayının yanına gitti. Ayı ona baktı. O artık kızgın ses çıkarmıyordu. *Olli biraz sıcak su hazırladı. ve onun ayağını yıkadı. O ayıya biraz yiyecek verdi. Sonra ayı uyudu. Birçok saatler sonra ayı uyandı. O biraz ses çıkardı. Ses *Olli'yi uyandırdı. Onun ayağını tekrar yıkadı. ve O daha yiyecek verdi. Kar hâlâ yağıyordu. *olli ve ayı mağarada beş gün kaldılar. Onlar arkadaş oldular. Şimdi kar yağmıyordu. Ayı artık yürüyebiliyordu. *Oli  mağaranın deliğine gitti.


Mağaranın ağzına gitti. Ayı mağaranın ağzına geldi. *Olli "iyi ayı!" dedi. ve elini onun başına koydu. "seni hatırlayacağım". "Sen beni hatırlamayacaksın,". "fakat ben seni hatırlayacağım". Ondan sonra *Olli uzaklaştı. Kar ortadan kalktı. Güneş sıcaktı. *Olli bahçesinde çalıştı. Sonra karlar yine geldi. Orman beyaz oldu. *Olli yemek için birkaç hayvan öldürmeye çıktı. Uzağa gitti. Gece yakındı. O zaman bir gürültü duydu. Kurtlardı. Daha yakına geldiler. *Olli koştu. Kurtlar gelmeye devam ettiler. Daha yakındaydılar.


*Olli kurtlara ateş etti. İki kurt vurdu. Diğer kurtlar onları yediler. Sonra gelmeye devam ettiler. *Olli'nin şimdi hiç fişeği yoktu. Koşamadı. Kurtlar yakındaydı. pek yakındı. Büyük bir kurt ona atladı. Gözlerini kapadı. Şimdi öleceğim. Kurtlar beni yiyecek. Sonra yere düştü. Olli gözlerini açtı. Sabahtı. Kara baktı. Kırmızı idi. Karın üzerinde kırmızı izler vardı. O zaman bir gürültü duydu. Bir ayı gördü. Karların üzerinde, ona yakındı.


*Olli ayağa kalktı. Ayıya gitti. Ölüyordu.. Gözlerini açtı ve *olli'ye baktı. *Olli ayıya baktı.


Aynı ayı idi. *Olli'nin ayağını yıkadığı aynı ayı idi. Ayı hatırlamıştı. Onu kurtlardan kurtarmıştı. Ayı ölmedi. *Olli onu kulübesine götürdü. Saatlerce ayının yanında kaldı.


Günlerce ayıyı kurtarmak için çalıştı. Ayı yaşadı. *Olli ve ayı arkadaştılar. *Olli nereye giderse ,ayı *Olli'nin yanında yürüdü. Şehrin sokaklarında onlar yürüdükçe. İnsanlar onlara bakardı. "Bak " derlerdi. "İşte *Olli ve onun ayısı".


 


"İşte ayı ve onun *Olli'si"Etiket : Olli, Ayısı,
MAKALEYAZILAR BİLGİLERİ
Ekleyen : Dorukcan | Kategori : Çocuk MasaLLarı | Tarih : 14.08.2008 16:11:37 | Hit : 17203 | Yorum : 0

» MakaleYazılar Yorumları

MAKALEYAZILAR YORUM YAZ

 

» Benzer MakaleYazılar

» Copyright

2oo8-2o18 © Copyright Dorukcan.com
SiteMap | © C.C.P.