» Her Derde Deva Bizde Bedava; Dorukcan Bilgi Paylaşım Platformu

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» MakaleYazılar Kategorileri

» Hit MakaleYazılar

» Son MakaleYazılar Yorumları

» MakaleYazılar İstatistikleri

 • MakaleYazılar Sayısı 155

 • Okunma Sayısı 531131

 • Kategori Sayısı 13

 • Yorum Sayısı 69

» Fakir Balıkçı

Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Çocuk MasaLLarı Kategorisinde Gez
               


Vaktiyle bir adam ve karısı vardı. İçinde oturacak evleri yoktu. Tarlalarda yaşıyorlardı. ve bir ağacın dibinde uyuyorlardı. Adam balık tutardı. O bir balıkçıydı. Adam mutluydu.


Balıkçı diyordu. İnsanlar niçin evlerde yaşarlar. Bu ağaç benim evimdir. Niçin yatakta uyurlar. Tarlalar benim yatağımdır. Fakat karısı mutlu değildi. Niçin fakir bir balıkçıyla evlendim. "Evimiz yok,yatağımız yok" diyordu. Bir gün balıkçı balık tutmak için denize gitti. Ağını suya koydu. Sonra bir taşın üstüne oturdu. Güneş sıcaktı. ve uykuya daldı.


Uyandığı vakit o  ağını aldı. ağda bir balık vardı. o büyük ve altındandı. güzel bir balık.


Çok mutluydu. Bu güzel balığı görünce. karım memnun olacak. O zaman balık konuştu.


"İyi Adam,". "beni öldürme". "Beni tekrar denizin içine koy" dedi.


Balıkçı " Sen konuşabilir misin?". "Konuşabilen bir balık görmedim" dedi. Balık, "İyi adam,beni tekrar denizin içine koy" dedi. Balıkçı "Konuşabilen bir balığı yemem," dedi. "Git". "Konuşabilen bir balığı öldüremem" . Sonra balığı tekrar denizin içine attı. Balıkçı o gece karısına döndü. Balığı yoktu. Bu yüzden yiyecek yemekleri yoktu. Karısına , "Bir balık tuttum,fakat balık konuştu". "Bu yüzden onu tekrar suyun içine attım". "Konuşabilen bir balığı öldüremedim" dedi. Balıkçının karısı "Konuşabilen bir balık sihirbazdır" "O balık değildi". "O  bir sihirbazdı" dedi. Balıkçı "Onun bir sihirbaz olup olmadığını bilmiyorum" dedi. "Balık bir sihirbaz olduğunu söylemedi". Adamın karısı "O bir sihirbazdı" dedi. "Ondan bir şey istedin mi?" Adam "Ondan bir şey istemedim" dedi. Adamın karısı "Niçin tarlalarda yaşıyoruz? "dedi. "Ondan  bir kulübe istemelisin". Ertesi gün , balıkçı tekrar denize gitti. Taşın üstünde durdu ve bağırdı. "Denizin adamı , bana gel "  O zaman balık başını sudan dışarı çıkardı.  ve ona sordu "Ne istiyorsun". Balıkçı " Ben hiçbir şey istemiyorum" dedi . "fakat karım bir kulübede oturmak istiyor" dedi. Balık "Karına dön" dedi. "Onu(k)  bir kulübede bulacaksın". Balıkçı ağacına döndü. Ağaca yakın bir kulübe gördü. O yeni bir kulübeydi. Çok güzel bir kulübeydi. İki güzel penceresi ve güzel bir kapısı vardı. Arkada güzel çiçeklerle dolu güzel bir bahçe vardı. Kulübeye yakın tavuklarla dolu küçük bir tarla vardı. Kulübenin içine girdi. Bir oda vardı. Pencereden güneş ışığı giriyordu. ve oda ışık doluydu. Karısı masada oturuyordu. Balıkçı "Şimdi mutlu olmalısın" dedi. Karısı, Güzel bir kulübe ," dedi. Birkaç gün için balıkçının karısı mutluydu. Sonra bir gece balıkçı eve geldi. Karısı ona . "Bu küçük kulübede mutlu değilim". "Tavuklar odamda koşuyorlar". "Güzel bir evde yaşamalıyız". "Derhal balığa git ve bir ev iste" dedi. Balıkçı denize gitti. Taşın üstünde durdu ve bağırdı. "Denizin adamı,bana gel". Balık başını sudan çıkardı ve sordu. "Ne istiyorsun". Balıkçı, "Ben bir şey istemiyorum". "Fakat karım bir ev istiyor". Balık "Karına dön" dedi. "Onu bir evin içinde bulacaksın" Balıkçı kulübesine döndü. Kulübenin olduğu yerde bir ev gördü. Taştan yapılmış çok güzel bir evdi. Kapının yanında güller vardı. Evin yanında güzel bir bahçe vardı. Bahçe kırmızı ve mavi çiçeklerle doluydu.


 


   Evin iki kapısı vardı. önde bir ve yanda bir. Önde altı pencere vardı,. arkada altı.


Balıkçı karısını evin içinde buldu. "Şimdi güzel bir evin var". "Mutlu olmalısın" dedi. O "Evin dışı güzel". "Fakat içerdeki odalar çok büyük değil" dedi. Birkaç gün için balıkçının karısı mutluydu. Sonra "Güzel bir evde yaşıyoruz". "Fakat sen bir balıkçısın". "ve ben bir balıkçının karısıyım" "Kimse bizi görmeye gelmiyor". "Sokakta kimse benimle konuşmuyor" dedi. Balıkçı "Ne istiyorsun" diye sordu. "Senin kral olmanı istiyorum" "O zaman ben kraliçe olacağım". "Büyük bir evde yaşayacağız" . İstediğimizi elde edeceğiz. Ne dersek yapacaklar. Odalar uşaklarla dolu olacak. Ne istersek yapacaklar. Balıkçı  "Bir kral olmak istemiyorum" "Bir balıkçı olmak ve tarlalarda yaşamak istiyorum" Karısı,"Fakat ben bir kraliçe olmak istiyorum" dedi. Balıkçı denize gitti. Taşın üzerine oturdu ve. "Denizin adamı,bana gel" O zaman balık başını sudan dışarı çıkardı ve "Şimdi ne istiyorsun" Balıkçı , "Ben bir şey istemiyorum" "Fakat karım onu bir kraliçe yapmanı istiyor" dedi. Balık, "Onu bir kraliçe yapacağım". "Geri dön". "Onu bir kraliçe olarak bulacaksın" dedi. Balıkçı geri gitti. Büyük bir ev buldu. Kapıda uşaklar vardı. İki uşak balıkçıyı evin içine götürdü. ve başka iki uşak onu büyük bir odaya götürdü. Karısı orada oturuyordu. Bir kraliçenin elbiselerine sahipti. Balıkçı ,"Şimdi mutlu olmalısın" dedi. "Bir kraliçesin"  "Bu büyük eve ve bütün bu uşaklara sahipsin. Birkaç gün için mutluydu. Güneş vardı. Bahçeye gitti. ve kırmızı ceketli uşaklar onunla gittiler. Sonra yağmur yağdı. Günlerce yağdı.


 


Güneş yoktu. Bahçeye gidemedi. O zaman balıkçının karısı, "Ben bir kraliçeyim" "bu yağmuru istemiyorum"  "Güneşi istiyorum" dedi. Balıkçıya,"Git,balıktan beni güneşin kraliçesi yapmasını iste"  "O vakit istediğim zaman güneşe sahip olabilirim "Balıkçı denize gitti. Taşın üstünde durdu ve. "Denizin adamı ,bana gel" dedi. O zaman balık  başını sudan dışarı çıkardı ve "Şimdi ne istiyorsun". "Konuş!" dedi. Balıkçı  "Karım,onu Güneşin Kraliçesi yapmanı istiyor" dedi. Balık ,"Karın mutlu olmayacak"  "Tekrar  tarlalara gideceksiniz" "ve bir ağacın dibinde uyuyacaksınız" dedi. Balıkçı geriye döndü. Büyük ev ve bahçeler orada değildi. Karısı bir ağacın dibinde oturuyordu.


   Yağmur yoktu. Tarlalarda çiçekler ve güneş ışığı vardı. O "Bütün bu uşaklardan uzak olmak iyi" "Gökte parlayan güneşe bak"  "Şimdi mutluyum" dedi.


 

Etiket : Fakir, Balıkçı,
MAKALEYAZILAR BİLGİLERİ
Ekleyen : Dorukcan | Kategori : Çocuk MasaLLarı | Tarih : 20.01.2009 17:01:18 | Hit : 3472 | Yorum : 0

» MakaleYazılar Yorumları

MAKALEYAZILAR YORUM YAZ

 

» Copyright

2oo8-2o18 © Copyright Dorukcan.com
SiteMap | © C.C.P.