» Her Derde Deva Bizde Bedava; Dorukcan Bilgi Paylaşım Platformu

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 351

 • Okunma Sayısı 5359165

 • Kategori Sayısı 7

 • Yorum Sayısı 430

» Besteci Nevit Kodallı hayatını kaybetti

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Kültür-Sanat Kategorisinde Gez
               

Türk operasına sayısız beste ve eser kazandıran devlet sanatçısı Profesör Nevit Kodallı, Mersin'in Erdemli ilçesinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.


Nevit Kodallı'nın (80), akşam saatlerinde, Limonlu beldesindeki ODTÜ Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsüne ait plajda denize girmek isterken aniden fenalaşması üzerine eşi Olcay Kodallı sağlık ekiplerini çağırdı.


Kodallı, hastaneye götürülürken yaşamını yitirdi.


Nevit Kodallı'nın yaklaşık 4 ay önce beyin kanaması geçirdiği bildirildi.


Kodallı'nın cenazesi, yakınlarının isteği üzerine Mersin İMC Hastanesi morguna kaldırılırken, sanatçının 3 Eylül Perşembe günü düzenlenecek törenle defnedileceği bildirildi.


Nevit Kodallı'nın yeğeni Mehmet Nane, hastanede yaptığı açıklamada, cenazenin Perşembe günü düzenlenecek törenin ardından Mersin Asri Mezarlığı'ndaki aile mezarlığına defnedileceğini belirtti.


Nane, cenaze töreni için Mehmet Nevit Kodallı'nın oğulları, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim görevlisi Prof. Dr. Nihat Kodallı ile İstanbul Opera ve Balesi Şefi Murat Kodallı'nın Mersin'e gelmesinin beklendiğini kaydetti.


Bu arada, Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen, AK Parti İl Başkanı Fatih Kısa, Erdemli İlçe Başkanı Vehbi Aksay, Limonlu Beldesi Belediye Başkanı Mehmet Topkara ve Erdemli Emniyet Müdürü Hüseyin Dağı Erdemli Devlet Hastanesi'ne gelerek, Olcay Kodallı ve yakınlarına baş sağlığı dileğinde bulundu.


Nevit Kodallı kimdir?


1924 yılında Mersin'de doğan Nevit Kodallı, konservatuar eğitiminden sonra 1948'de devlet bursuyla Fransa'ya gönderildi. 1953'te Türkiye'ye dönen Nevit Kodallı, Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde orkestra şefliği, Ankara Konservatuarı'nda Müzikoloji bölümü başkanlığı yaptı, Kültür Bakanlığı'nda danışman olarak çalıştı.


Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, besteci Nevit Kodallı'nın, "Atatürk Oratoryosu ile dünya literatürüne geçtiğini ve müzik tarihine kazandırdığı eserlerle daima saygıyla anılacağını" söyledi.


Bakan Günay, besteci Kodallı'nın vefatı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.


Mesajında, besteci ve kompozitör Kodallı'nın vefatını üzüntüyle öğrendiğini belirten Günay, "Cumhuriyet dönemi besteciler kuşağının önde gelen temsilcilerinden Nevit Kodallı, müzik sanatının hemen her dalında sayısız eser vermiş, Türk opera sanatının gelişimi ve şan repertuvarının oluşumuna önemli katkı sağlamıştır. Türkiye'de çağdaş Türk müziğinin gelişimi, yaygınlaşması ve uluslararası boyutta tanıtım adına önemli çalışmalar yapan ve Atatürk Oratoryosu ile dünya literatürüne geçen değerli sanatçımız, müzik tarihine kazandırdığı eserlerle daima saygıyla anılacaktır. Pek çok müzik kurumunda da hizmet veren değerli kültür-sanat adamı Nevit Kodallı'ya Allah'tan rahmet, müzik, sanat çevrelerine ve milletimize baş sağlığı dilerim" dedi.


Nevit Kodallı (Doğum 1924, ölüm 1 Eylül, 2009 Mersin) Türk besteci, kompozitör.

Ortaokulu Mersin’de bitiren Nevit Kodallı, 1939 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Kompozisyon bölümüne girdi. Necil Kazım Akses ile kompozisyon, Ferhunde Erkin’le piyano, Ernst Preatorius ve Hasan Ferit Alnar’la teori ve müzik tarihi çalıştı. Konservatuarın ileri devresini 1947’de bitiren besteci, 1948’de devlet bursuyla Fransa’ya gönderildi. Paris’te Ecole Normale de Musique’de Arthur Honegger’in kompozisyon, Jean Fornet’nin orkestra şefliği öğrencisi olarak çalışan besteci, ayrıca Nadia Boulanger’den özel dersler aldı.


1953'de yılında Türkiye'ye dönen Nevit Kodallı, aynı yıl Ankara Devlet Konservatuarı’nda kompozisyon öğretmenliğine getirildi. 1955 – 1991 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde orkestra şefliği, 1971 – 1981 yılları arasında Devlet Balesi’nde yönetmenlik, 1989 – 1993 arasında Ankara Konservatuarı’nın müzik ve müzikoloji bölümü başkanlığı yaptı. Kültür Bakanlığında "bakan danışmanı" olarak çalıştı.


Emekli olduktan sonra Mersin’e yerleşen Nevit Kodallı, Çukurova Devlet Konservatuarı’nda dersler verdi ve Mersin Filarmoni Derneği’nin danışmanlığını yaptı.


Oğlu Murat Kodallı da piyanist ve orkestra şefidir. Oğlunun eşi Yelda Kodallı ise Koloratur soprano'dur.


Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Nevit Kodallı'nın (85) 01.09.2009 tarihinin akşam saatlerinde, Limonlu Beldesi'ndeki Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Deniz Bilimleri Enstitüsü'ne ait plajda denize girdiği sırada aniden fenalaştı. Eşi Olcay Kodallı hemen sağlık ekiplerini çağırdı ancak Kodallı, hastaneye götürülürken yolda yaşamını yitirdi. Kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiği belirtilen Kodallı'nın cesedi, Erdemli Devlet Hastanesi Morgu'na kaldırıldı. Nevit Kodallı yaklaşık 4 ay önce de beyin kanaması geçirmişti.


 Kazanılanlar Fransa’nın edebiyat ve güzel sanatlar alanında sunulan "Officier" nişanı

1981 yılında "Devlet Sanatçısı" unvanı

1997’de Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nın “Onur Ödülü Altın Madalyası

Anadolu Üniversitesi Fahri doktora

Cumhuriyet Üniversitesi Fahri doktora


 Başlıca Yapıtları

 Oratoryo ve Kantat 1950 - 1952 “Op. 13 Atatürk Oratoryosu”, soprano, tenor, bariton, koro ve büyük orkestra için, Cahit Külebi’nin şiiri üzerine, İlk seslendirme: Ankara Devlet Operası Solistleri ve Hans Herner yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası.


2) 1973 “Op. 25 Cumhuriyet Kantatı”, solo tenor, koro ve orkestra için, ilk seslendirme: Hikmet Şimşek yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası. Solist: Cemil Sökmen

 Opera ve Bale Müziği 1954 - 1956 “Op. 16 Van Gogh”, beş perde; solistler, koro ve orkestra için, ilk temsil: Ankara Devlet Operası, şef: Kodallı.

2) 1962 - 1964 “Op. 19 Gılgamış”, dört perde; solistler, koro ve orkestra için, Orhan Asena’nın librettosu üzerine; ilk temsil: Ankara Devlet Opera ve Balesi, şef: Kodallı.

3) 1958 “Op. 17 Antigone”, büyük orkestra için,

4) 1976 “Op. 27 Hürrem Sultan”, büyük orkestra için, ilk seslendirme: Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, şef: Nevit Kodallı


 Orkestra Eserleri ve Konçertolar

 1946 “Op. 5 Suit”, ilk seslendirme: Hans Rosbau yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası

2) 1948 “Op. 9 Sinfonia (do majör), ilk seslendirme: Hans Rosbau yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası

3) 1969 “Op. 22 Telli Turna”, küçük orkestra için “suit”, ilk seslendirme: Hikmet Şimşek yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası

4) 1980 “Op. 24 Ebru”, “kentet”in orkestra düzenlemesi, ilk seslendirilme: Hikmet Şimşek yönetimindeki C.S.O. solist: Gülay Uğurata

5) 1974 “Op. 26 Güzelleme”, küçük suit, ilk seslendirme: Ankara Halkevi Orkestrası

6) 1983 “Op. 28 Viyolonsel Konçertosu”, ilk seslendirme: Hikmet Şimşek yönetimindeki C.S.O. solist: Ali Doğan


 Oda Müziği ve Koro Eserleri

 1945 “Op. 3 Passacaglia ve fugue”, yaylılar orkestrası için

2) 1945 “Op. 4 Sextet”, yaylı çalgılar için, ilk seslendirme: Ankara Radyosu, Orhan Borar, Fethi Kopuz, Behzat Şarıl, Naci Bolgi, Nusret Kayar, Enver Kakıcı

3) 1947 “Op. 8 Kuartet No:1”, yaylılar için, ilk seslendirme: Tibor Varga Kuarteti, Darmstadt

4) 1949 “Op. 10 Sinfoniette”, yaylılar orkestrası için, ilk seslendirme: Darmstadt Tiyatro Orkestrası, Şef: Herman Scherchen

5) 1954 “Op. 15 Poema”, solo keman için, ilk seslendirme: Lico Amar, İsviçre Radyosu

6) 1966 “Op. 21 Kuartet No:2”, yaylılar için, ilk seslendirme: Suna Kan, Ulvi Yüvelen, Ruşen Güneş, Doğan Cangal

7) 1971 “Op. 23 Ebru”, piyanolu beşli, ilk seslendirme: Viyana Solistleri

8) 1962 “Op. 20 Beş Halk Türküsü”, ilk seslendirme: Ankara Devlet Opera Korosu


 Şan ve Piyano Eserleri

 1946 “Op. 7 Yedi Şarkı” ilk seslendirme: Evin Örge, Bülent Arel

2) 1949 “Op. 11 Pastiches” ilk seslendirme: Radyo Paris, Solist: Aydın Gün

3) 1954 “Op. 14 iki şarkı” ilk seslendirme: Cemil Sökmen

4) 1958 “Op. 18 Garip Şarkılar Albümü” ilk seslendirme: Selim Ünokur ve Nevit Kodallı

5) 1942 “Op. 1 Ballad”, ilk seslendirme: Bülent Arel

6) 1945 “Op. 2 Piyano için Parçalar” ilk seslendirme: Nevit Kodallı

7) 1950 “Op. 12 Sonat” ilk seslendirme: Nevit Kodallı

8) 1946 “Op. 6 Ostinato”, çocuklar için ilk seslendirme: Nevit Kodallı

(Nevit Kodallı’nın ayrıca 250 dolayında tiyatro müziği, çok sayıda marş ve çocuk şarkısı vardır.)Etiket : Besteci, Nevit, Kodallı, hayatını, kaybetti,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : Dorukcan | Kategori : Kültür-Sanat | Tarih : 02.09.2009 22:45:27 | Hit : 18902 | Yorum : 0

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 

» Copyright

2oo8-2o18 © Copyright Dorukcan.com
SiteMap | © C.C.P.