» Her Derde Deva Bizde Bedava; Dorukcan Bilgi Paylaşım Platformu

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 351

 • Okunma Sayısı 1305276

 • Kategori Sayısı 7

 • Yorum Sayısı 430

» Türk Doktorlar Bir İlke İmza Attı!

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
İnsan ve Yaşam Kategorisinde Gez
               

Türk Doktorlar Bir İlke İmza Attı!


Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi bir ilke daha imza attı. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, kadınların korkulu rüyası olan meme başı akıntısının teşhis ve tedavisinde en yeni yöntem olan "duktoskopi" konusunda çığır açan gelişmeler kaydetti.

Türkiye’de sadece Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uygulanan yöntemle ilgili olarak, bugün bir basın toplantısı düzenlendi. Hastanenin Merkez Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantının açılışında bir konuşma yapan Başhekim Doç. Dr. Adem Akçakaya, "Duktoskopi yöntemini kamuoyuna duyurmak ve ihtiyacı olan hastalarımızın vakit kaybetmeden gidecekleri hastaneyi tanımalarını sağlamak amacındayız. Duktoskopi yönteminin Türkiye’de ilk kez hastanemizde uygulanması bizim için onur vericidir. İşlemin daha iyi şartlarda yapılabilmesi ve hastalarımızın memnuniyet düzeyini artırmak için tıbbi ve teknolojik tüm gereklilikleri yerine getirdik. Duktoskopi işlem odasını kurduk ve hastalarımızın hizmetine sunduk" dedi.

Toplantıda daha sonra Doç. Dr. Ömer Bender, "duktoskopi" yöntemini anlatarak, yöntemin uygulanmasına ve geliştirilmesine yönelik çalışmalarını paylaştı. 


Meme Başı Akıntısı Nedir?


Dç. Dr. Ömer Bender’in verdiği bilgilere göre, doğrudan süt kanallarından gelen ve meme ucunda görülen akıntıya "meme başı akıntısı" denir. Meme başı akıntısı, kanlı veya renkli akıntı şeklinde ve değişik kıvamlarda görülür.

Kadınlarda sık rastlanan bir şikayet olan meme başı akıntıları daha çok iyi huylu olmalarına karşın, önemli hastalıkların da göstergesi olabilir. Hamilelik ve emzirme dönemi dışında meme başından akıntı olması normal olmayan bir bulgudur. Özellikle, rengi ve kıvamı ne olursa olsun (kanlı, şeffaf, sarı, yeşil, kahverengi), tek taraflı (tek meme), tek kanaldan ve spontan (meme başı sıkılmaksızın kendiliğinden olan) akıntılar patolojik meme başı akıntısı olarak adlandırılır ve kanser riski taşıdıklarından tanı ve tedavileri için ameliyatla hastalıklı kanalın çıkartılması gerekir.


Meme Başı Akıntısına Neden Olan Hastalıklar


1- İntraduktal papillom: Süt kanalı içinde ortaya çıkan yapılardır. Kanal içinde birden fazla olursa papillomatozis adını alır. Meme başı akıntılarının yaklaşık yüzde 50'sini oluşturur. En sık kanlı meme başı akıntısı yapan nedendir. Papillomu olan hastalarda meme kanseri görülme riski, olmayanlara göre 1.5-2 kat daha fazladır. Birden fazla papillomu olanlarda risk biraz daha artar.

2- Duktal ektazi: Süt kanallarının genişlemesi ile giden bir hastalıktır. Meme başı akıntılarının yüzde 25'ini oluşturur.

3- Fibrokistik hastalık: Tüm meme başı akıntılarının yüzde 15'ini oluşturur.

4- Meme kanseri: Tüm meme başı akıntılarının yüzde 10'unun oluşturur. Akıntının kansere bağlı olma olasılığını yükselten faktörler; yaşın 55 üstünde olması, kanlı akıntı ve memede kitle varlığıdır.


Duktoskopi Nedir?


Meme başı akıntısında teşhis ve tedavi yöntemi olarak geliştirilen en son yöntem duktoskopidir. Duktoskopi, meme süt kanallarının içine 0.5 mm ile 1.1 mm arasında değişen çaplardaki optik sistemlerle (mikroendoskoplarla) girilerek, süt kanallarının içinin görüntülenmesini sağlayan bir endoskopik inceleme yöntemidir. 

Endoskopun ucundaki kamera ile kanal içindeki patoloji direkt olarak gözle görülür. Bu yöntem sayesinde çok ince çaplı süt kanallarının içi görülerek yapısı kontrol edilebilir, işlem sırasında süt kanalının içi yıkanarak yıkama sıvısında kanser hücresi olup olmadığı araştırılabilir. Ayrıca görüntüleme sırasında şüpheli lezyonlardan parça alınarak hastalığa tam olarak tanı konulması da mümkün.

Günümüzde duktoskopinin en yararlı kullanım alanı meme başı akıntılarıdır. Meme başı akıntısına neden olan lezyonlar genellikle çok küçük çaplı lezyonlar olduklarından, mamografi, ultrasonografi ve MR gibi radyolojik görüntüleme yöntemleri çoğu zaman hastalığın tanısında yetersiz kalabiliyor. Oysa duktoskopi yöntemiyle çok küçük lezyonlar bile görüntülenebiliyor.

Meme başı akıntılı hastalarda duktoskopi ile saptanan hastalıklar sıklık sırasına göre şöyledir:


. Periduktal mastit ve duktal ektazi (Süt kanallarının genişlemesi ve iltihaplanması)

. İntraduktal papillom ( Süt kanallarındaki iyi huylu tümörler)

. İntraduktal debris (Süt kanallarının kirlenmesi)

. Meme kanseri


Ameliyatsız Tedavi...


Meme başı akıntısına neden olan intraduktal papillomlar günümüze kadar tüm dünyada ameliyatla tedavi edilmekteydi. Ancak Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, uzun çalışmalar sonucunda dünyada ilk kez bu hastalığı ameliyatsız tedavi eden bir yöntem geliştirildi. Bu yöntemle, intraduktal papillomlar duktoskopi cihazıyla ameliyat yapılmadan çıkarılıyor.

Duktoskopi yöntemi 1. Genel Cerrahi Kliniği’nde, Doç. Dr. Ömer Bender tarafından uygulanıyor. Hastane Başhekimi Doç. Dr. Adem Akçakaya tarafından desteklenen Bender, 2009 yılında da çalışmalarını dünya otoriteleri ile paylaştı ve büyük ilgi gördü.

Bu yöntem sayesinde intraduktal papillomu olan hastaların çok büyük bir kısmı, anestezi almadan, ameliyathaneye girmeden ve yara izi olmadan tedavi ediliyor. Ofis şartlarında, lokal anestezi ile ayakta uygulanan tedaviyle, hastalar ağrı kesici ilaç dahi kullanmadan sağlıklarına kavuşuyor. Herhangi bir risk olmaksızın uygulanabilen bu metod, tek kanaldan meme başı akıntısı olan tüm hastalarda öneriliyor.

Duktoskopi aynı zamanda biyopsi işlemlerinde gereksiz genişlikte doku alınmasını engelliyor. İşlem sırasında metilen mavisi verilerek sadece özel bir kanalın çıkarılması sağlanabilirken, süt kanalına işaret sütürü de bırakılabiliyor. Lezyonun yerinin tam olarak bilinmesi, cerrahi işlem sırasında büyük kolaylık sağlıyor. Duktoskopi patolojik meme başı akıntısı olan hastalarda kanal eksizyonu ihtiyacını ortadan kaldırarak gereksiz ameliyatları da önlüyor.

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, bugüne kadar 500 hastada bu yöntem uygulandı ve 35 hastada teşhis edilen intraduktal papillom ameliyatsız tedavi edildi. 30 hastada da başka bulgu olmadan meme kanseri teşhis edildi. Hastanede ayrıca, meme başı akıntısı yapmayan kanserin de teşhis edilebilmesi için bir çalışma yapılıyor.


Duktoskopi Neden Tercih Edilmeli?


. Duktoskopi, intraduktal papillomların tanı ve tedavisinde ofis şartlarında uygulanabilecek güvenli ve basit bir yöntemdir.

. Yanlış tanılarla gereksiz normal meme dokusu rezeksiyonunu engeller.

. Duktal lavajla kombine kullanımı meme kanserini erken safhada yakalayabilir.

. Duktoskopinin kullanımının yaygınlaşması klasik indirekt görüntüleme yöntemlerinin yalancı negatiflik ve pozitiflik oranlarını arttıracaktır.

. Duktoskopik eksizyon yapılan tüm hastalarda halen meme başı akıntısının olmaması duktoskopinin tedavi edici olabileceğinin göstergesidir.

. İntraduktal papillomların endoskopik eksizyonu doğal orifisten girilerek yapılan tek skarsız meme operasyonudur.

. Kanal devamlılığını bozmayarak, memenin süt verme fonksiyonunu bozmayan tek cerrahi operasyonudur.Etiket : Türk, Doktorlar, İlke, İmza, Attı,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : Krmurat | Kategori : İnsan ve Yaşam | Tarih : 24.05.2011 09:46:51 | Hit : 3119 | Yorum : 2

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 
 • ismihan
  Beyin göçü engellensin.Yarın bunuda kaparlar.

  25.05.2011 13:30:43


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • Nazlican
  Atatürk boşuna söylememiş "Beni TÜRK DOKTORLARA EMANET EDİN"
  25.05.2011 12:57:51


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)

» Copyright

2oo8-2o18 © Copyright Dorukcan.com
SiteMap | © C.C.P.