» Her Derde Deva Bizde Bedava; Dorukcan Bilgi Paylaşım Platformu

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 351

 • Okunma Sayısı 5669056

 • Kategori Sayısı 7

 • Yorum Sayısı 430

» İşte Uzmanlara Göre Asla Paylaşmamanız Gereken 9 Şey

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
İnsan ve Yaşam Kategorisinde Gez
               

İşte Uzmanlara Göre Asla Paylaşmamanız Gereken 9 Şey

Evinizde, dışarıda ya da arkadaşınızın, komşunuzun evinde kullandığınız ve paylaştığınız bazı nesneler sizi hasta yapabilir.Dokunmatik ekranlardan diş ve saç fırçalarına kadar birçok objenin paylaşılması sizi ölüme kadar bile götürebilir.

Bunları paylaştığınızda nezle olabilirsiniz, enfeksiyon kapabilir ya da alerji olabilirsiniz.

İşte uzmanlara göre asla paylaşmamanız gereken 9 şey...

Alışveriş kartları:Alışveriş kartlarından örnekler alan Arizona Üniversitesi'nde görevli çevre mikrobiyologu Chuck Gerba, markette alışveriş yaparken kullandığınız kartların mikroplarla dolu olduğunu söyledi. Kartların yüzde80'inde E.Coli bulduklarını ve bu bakterinin de ellere bulaştıktan sonra farklı kişilere de rahatça geçtiğini açıkladı. Ayrıca araştırma ekibi, kartların üzerinde soğuk algınlığına, gribe ve ishale yol açan bakteri ve virüsler de tespit etti. Alışveriş yaparken mikroplardan sakınmak için, alışveriş arabasının sapını ve bebeğinizi oturtmak için kullandığınız bölümü dezenfekte edin.

ATM'ler ve dokunmatik ekranlar:Dokunmatik ekranlar ve telefon klavyeleri her şeyden daha fazla mikrop barındırıyor. Bunlar üzerinde çok fazla E.coli gibi bakteri türleriyle yaygın olan ve hastane mikrobu olarak bilinen MRSA da olduğunu açıklayan Gerba, MRSA'nın birçok antibiyotiğe karşı dirençli olduğunu ve çok ciddi cilt enfeksiyonları ile ölüme bile yol açabildiğini belirtti. ATM ekranlarının da aynı şekilde bol miktarda mikrop içerdiğini ifade eden Gerba, cihazları kullanmadan önce bir mendille dezenfekte etmenizi öneriyor.

Diş fırçaları:Arkadaşınızın evine kalmaya gittiniz, fakat diş fırçanızı yanınıza almayı unutmuşsunuz. Arkadaşınız kendi fırçasını vermeyi önerirse kullanmayın. Çünkü dişlerinizi fırçalarken dişetlerinizi aşındırırsınız ve böylece Hepatit B ve C gibi kan yoluyla bulaşan hastalıklar diş fırçası aracılığıyla kolayca size geçer. Bunun yanında başkasının diş fırçasını kullanarak grip ve soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalıkları ile başka hastalıklara da yakalanabilirsiniz.

Saç fırçaları:Aynı şekilde saç fırçanızı da hiç kimseyle paylaşmamalısınız. Çünkü cildinizdeki mikroplar ile pul pul olan deri kabukları fırçanızın içindedir. Gerba, saç fırçaları üzerinde de MRSA ile bunun yanında birçok mikrop bulduklarını söyledi. Peki kuaförlerdeki saç fırçalarını kullanmalı mısınız? Öncelikle gittiğiniz kuafördeki fırçaların mikrop transferini en aza indirmek için her gün dezenfekte edildiğinden emin olun.

Tükenmez kalemler:Bir konferanstasınız not almanız gerekiyor, ancak tükenmez kaleminizin yanınızda olmadığını fark ediyorsunuz ve arkadaşınızdan ödünç alıyorsunuz. Birine ait tükenmez kalemlerde çok fazla mikrop olduğunu söyleyen Gerba, bunun nedeninin ise insanların çoğunun tükenmez kalemlerini ağzına sürmeleridir. Siz de birinden kalem ödünç aldığınızda ağzınıza sürerseniz üst solunum yolu virüsleri ile ağız enfeksiyonları size geçer. Bu nedenle mutlaka yanınızda bir tükenmez kalem bulunsun.

Cep telefonları:Mikrobiyolog Gerba, cep telefonlarını temizleseniz bile üzerinde birçok mikrop bulunduğunu açıkladı. Cep telefonlarında da MRSA ve diğer bakteriler ile grip virüsleri bulunuyor. Kadınların cep telefonlarının erkeklerden daha fazla kirli olduğunu söyleyen Gerba, kadınların makyajlarındaki mikroplardan kaynaklandığını ve kadınların erkeklerden daha fazla gribe yakalanıyorlar. Birisinden cep telefonu alırsanız, kullanmadan önce bir dezenfekte edici mendille temizleyin ve kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın.

Tıraş bıçakları:Başkasının tıraş bıçağını kullandığınızda size de mikrop geçme ihtimali yüksek. Çünkü tıraş olurken yüzünüzü kesmeniz halinde hepatit B gibi kan yoluyla bulaşan hastalıklar size de geçebilir. Birçok insan yaşamı boyunca Hepatit B taşıyıcısı olduğunu bilmez.

Makyaj:Her zaman kendi makyaj malzemelerinizi yanınızda taşıyın. İki yıllık bir çalışma, cilt, göz ve dudakta kullanılan makyaj malzemelerinde yüksek miktarlarda bakteri bulunduğunu gösterdi.

Televizyon kumandaları:Otelde kaldığınızda ya da komşunuzda maç izlediğinizde televizyon kumandasını kullanmadan önce dezenfekte eden bir mendille ya da bezle temizleyin. Çünkü televizyon kumandaları çok nadiren temizlerin ve sayısız mikrop barındırırlar. Evinizdeki en mikroplu şey kumanda olduğunu söyleyen mikrobiyolog Gerba, otel odalarındaki, evlerdeki ve hastane odalarındaki kumandaların üzerinde E.coli ve diğer bakteri türlerinin bulunduğunu belirledi.

 Etiket : İşte, Uzmanlara, Göre, Asla, Paylaşmamanız, Gereken,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : Nazlican | Kategori : İnsan ve Yaşam | Tarih : 09.10.2011 15:21:41 | Hit : 8425 | Yorum : 2

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 
 • almula
  Dikkat etmek gerek.Mecburiyetten bazı şeyleri paylaşıyoruz.
  13.10.2011 12:40:56


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • Murat
  Bankamatikler rezalet.
  10.10.2011 12:05:29


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)

» Copyright

2oo8-2o18 © Copyright Dorukcan.com
SiteMap | © C.C.P.