» Her Derde Deva Bizde Bedava; Dorukcan Bilgi Paylaşım Platformu

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 351

 • Okunma Sayısı 1373015

 • Kategori Sayısı 7

 • Yorum Sayısı 430

» Bilmiyorsunuz ama böyle bir hakkınız var!

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
İnsan ve Yaşam Kategorisinde Gez
               

Bilmiyorsunuz ama böyle bir hakkınız var!

Trafik kazalarında meydana gelen yaralanma, sakat kalma ve ölüm gibi hallerde mağdur vatandaşların zararını karşılamak için 150 bin TL'ye kadar ödeme yapılabiliniyor.

İSTANBUL (ANKA) - Trafik kazalarında meydana gelen yaralanma, sakat kalma ve ölüm gibi hallerde mağdur vatandaşların zararını karşılamak için kurulan ve mağdurlara 150 bin TL'ye kadar ödeme yapabilen "Güvence Hesabı"nda vatandaşların haklarını bilmediği, bu nedenle ölümlerde yüzde 60, sakatlık veya bedensel yaralanmada yüzde 50'ye yakın başvuru yapılmadığı ortaya çıktı.

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) bünyesinde hizmet veren Güvence Hesabı'nın Müdürü Kadir Küçük, yaptığı açıklamada, buraya gelen başvuru sayısının her geçen gün arttığını söyledi. Güvence Hesabı'na 2011 yılında 11 bin 636 adet başvuru yapıldığına işaret eden Küçük, "TSRŞB'nin bünyesine geçtiğimiz 2000 yılından bu yana toplam başvuru sayısı ise 134 bine ulaştı. Ancak rakamlar bize, trafik kazalarında bedenen zarara uğrayan kişilerin haklarını bilmediğini ve bu nedenle de haklarını aramadıklarını gösteriyor" dedi.

-"TOPLAM 272 MİLYON TL ÖDEDİK"-

Küçük, geçmiş yıllardaki başvurulara bakıldığında, bu gün gelinen noktanın bir hayli sevindirici olduğunu vurgulayarak, "Toplam ödediğimiz rakam yaklaşık 272 milyon TL'ye ulaştı. Buna rağmen yapılan tahmini hesaplamalara göre, ölüm hadiselerinde yüzde 60, sakatlık veya bedensel yaralanmalarda ise yüzde 50'ye yakın başvuru yapılmadığı ortaya çıkmaktadır" diye konuştu.

-"GÜVENCE HESABINA İKİ YIL İÇİNDE BAŞVURU YAPILABİLİR"-

Güvence Hesabı'nın belirtilen kapsamlarda meydana gelen zararları, zorunlu sigortalarda belirlenmiş olan ve kaza tarihinde geçerli teminat limitleri çerçevesinde karşılamakla yükümlü olduğunu değinen Küçük, "Hak sahipleri, zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde bizzat yazılı olarak veya taahhütlü mektupla Güvence Hesabı'na başvurabilirler. Başvurma süresi uzamış ceza zaman aşımı süreleri dikkate alındığında bu süre 8 yıldan 15 yıla kadar çıkmaktadır. Güvence Hesabı tarafından talep edilen belgeler tamamlandıktan sonra hak sahibine, banka aracılığıyla ödemesi yapılır" şeklinde sözlerine devam etti. Küçük bu işlemi herkesin kolayca yapabileceğini vurgulayarak, vatandaşlara tanımadıkları kişilere vekalet vererek hakları olan tazminata ortak etmemeleri tavsiyesinde bulundu.

-GÜVENCE HESABI'NIN ÖDEMEYİ ÜSTLENDİĞİ DURUMLAR-

-Sigortalının veya sigortayı yaptırmakla sorumlu olanın tespit edilememesi durumunda kişiye gelen bedensel zararlar Etiket : Bilmiyorsunuz, böyle, hakkınız, var,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : ismihan | Kategori : İnsan ve Yaşam | Tarih : 08.08.2012 12:41:13 | Hit : 2145 | Yorum : 3

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 
 • Murat
  Allah kaza bela vermesin.Her konuda haklarımızı bilmekte fayda var.
  13.08.2012 12:20:00


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • Murat
  .İnsanların ilgi ve alakasını çekmesede güzel faydalı bir konu eline sağlık Yıldız hanım.
  13.08.2012 12:17:11


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • ismihan
  Trafik kazalarında meydana gelen yaralanma, sakat kalma ve ölüm gibi hallerde mağdur vatandaşların zararını karşılamak için 150 bin TL'ye kadar ödeme yapılabiliniyor.
  08.08.2012 12:44:48


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)

» Copyright

2oo8-2o18 © Copyright Dorukcan.com
SiteMap | © C.C.P.