» Her Derde Deva Bizde Bedava; Dorukcan Bilgi Paylaşım Platformu

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 351

 • Okunma Sayısı 5668360

 • Kategori Sayısı 7

 • Yorum Sayısı 430

» Aşkınıza Özen Gösterin...

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (2) Beğenmeyenler (0) Toplam (2)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
   almula(+1), tatlicadi(+1),
Beğen Beğenme
İnsan ve Yaşam Kategorisinde Gez
               

Aşkınıza Özen Gösterin...

 

Romantik ilişkilerimiz yaşama açılan, belki de en keyifli penceremiz. Aşklar ve ilişkiler mutlu olma umuduyla başlar. Mutluluk, sevmek, sevilmek, kabul edilmek, beğenilmek ve daha birçok ihtiyaç ve arzuyla adım atarız bir ilişkiye. Peki ya ilişkilerin sürekliliğini nasıl koruruz?
Psikolojik Danışman Necmiye Doğruer çiftlerin, ilişkilerini korumaları ve sürerliliğini sağlamaları için bazı noktalara dikkat etmeleri gerektiğini söylüyor. Necmiye Doğruer, her ilişkinin farklı dinamikleri olduğu ve ilişkide yaşanan her gerçekliğin bu dinamiklerle beden bulduğunu vurgularken, tüm ilişkilerin gelişimi ve esenliğine destek için şu önerilerde bulunuyor:

1- Karşılıklı Saygı:Her ilişkinin, her bir eşin oluşmasında payı olduğu kuralları ve sınırları vardır. Bunu kabul etmek ve buna saygı duymak önemlidir. Her iki tarafın da kabul ettiği ve onayladığı kural ve sınırlar ilişkilere nefes aldırır. Ancak gerektiğinde, bunların esnek ve değiştirilebilir bir yanının da olması gerekir.

2- Anlayış:  İlişkide, birbirinizden farklı olduğunuzu ve bambaşka aile sistemlerinden, bambaşka deneyimlerden geldiğinizi peşinen kabul etmek ve yargılamalardan uzak durmak olmazsa olmaz koşulların başındadır.

3- Koşulsuz Sevmek:Sevilmeye değil, sevmeye yönelik bir ihtiyaçla, bir koşul öne sürmeksizin yaşanan ilişkiler uzun ömürlü ve doyumu yüksek ilişkilerdir.

4- Karşılıklı Destek ve Denge:İlişki, bir alış-veriş sürecidir ve alma-verme dengesi dâhilinde iç düzeni sağlanır. Eşlerin, maddi ya da manevi birbirlerine verdikleri dengede olmalıdır.

5- Birlikte Keyifli Vakit Geçirmek:Bir ilişkide birlikte nasıl vakit geçirildiği ilişkileri belirler. Birlikte zaman geçirmek, ortak aktivitelere sahip olmak ve birlikte gülebilmek-eğlenebilmek, birbirini ağırlayabilmek ilişkiden aldığınız doyumun kökenidir.

6- Açıklık:Açık ve net olarak sormak/ konuşmak iyidir. Anlam aramak, çıkarımlar yapmak, imalarda bulunmak yerine karşılıklı ne hissedildiği ve düşünüldüğü açıkca konuşulabilir. Bu, ilişkilere nefes aldırır.

7- Cinsel Uyum:Bir ilişkide cinsellik iyiyse, ilişkinin zaman zaman sıkıntıya düşen yanlarının telafisi çok daha kolaydır. Cinsellik, sevilme, onaylanma, yakınlık, sıcaklık gibi kavramlara hizmet eden bir eylemdir, ilişki içinde lüks değil, doğaldır.

8- Kararları Birlikte Almak:Bir ilişkide yaşamsal olarak önemli kararların birlikte alınması, ilişkinin güven ve dayanışma ekseninde yürüdüğünün göstergesidir.

9- İlişkinin Güçlü Yönlerinin Farkında Olmak:Her ilişkinin kaynaklarını ve o ilişkiyi taşıyan kolonları bilmek, tanımak çiftler için gereklidir. Bunlar bilindiği ve eşler arasında bunların bilindiğinin  hissedildiği durumlarda geleceğe güvenle bakılabilir.

10- Kelimelere Dikkat:Ayrılma, terk etme, boşanma gibi kelimeler kavga ve tartışmalarda çok kullanılmaya başlanırsa, ilişki kendi kendini sabote etmeye başlar.  İlişki içinde kol gezmeye başlayan bu tür kavramlar eşlerin aidiyet ve güvende olma hissini sarsabilir.

11- Kavga Ederken Saygılı Olmak:Kavga her zaman kötü ve olumsuz sonuca götürecek bir şey değildir. İçerik ve kavgalardaki üslubun niteliğine bağlı olarak bazen de ilişkiyi geliştiren ve farklı idrakleri sağlayan bir mekanizma olarak iş görebilir. Bu anlamda kavga ve tartışmalarda kişiliğe yönelik hakaret ve saldırı içeren söylemlerden kaçınmak iyidir.

12- Değişime Açık Olmak:  Değişen yaşam koşulları ve hatta ilişkinin kendi koşulları, ilişkinin formatının değişmesine ihtiyaç duyabilir. Bazen bu değişimler kaçınılmazdır. Hiçbir ilişki bir süre sonra ilk kurulduğu haliyle kalmaz. Bu değişimlerden ürkmeden, eşinize duyduğunuz güvenle yeni forma yönelebilmek ilişkinin sürerliliği için gereklidir.Etiket : Aşkınıza, Özen, Gösterin ,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : Nazlican | Kategori : İnsan ve Yaşam | Tarih : 14.02.2012 13:04:13 | Hit : 8640 | Yorum : 3

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 
 • Nazlican
  Teşekkür ederim.

  22.02.2012 08:55:12


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • tatlicadi
  Gerçekten Güzel bir yazı olmuş içerik okunmaya ve dikkate alınmaya değer
  15.02.2012 15:38:01


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • Nazlican
  (\__/) (='.'=) (")_(") sevgililer gününüz kutlu olsun...
  14.02.2012 13:07:22


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)

» Copyright

2oo8-2o18 © Copyright Dorukcan.com
SiteMap | © C.C.P.