» Her Derde Deva Bizde Bedava; Dorukcan Bilgi Paylaşım Platformu

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 351

 • Okunma Sayısı 5358933

 • Kategori Sayısı 7

 • Yorum Sayısı 430

» 3 Aylar da yok Kandil de

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
İnsan ve Yaşam Kategorisinde Gez
               

'3 aylar da yok Kandil de'
'70 dakika fazla oruç tutuyoruz' söylemiyle gündeme gelen Bayındır yeni iddialarda bulundu

'70 dakika fazla oruç tutuyoruz' sözleriyle tartışma yaratan İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Abdülaziz Bayındır'dan bir iddia daha... Aynı zamanda Süleymaniye Vakfı Başkanı da olan Bayındır, yaptığı açıklamada, '3 aylar ve kandiller diye bir şey yok. Hepsi geleneksel. Ne Peygamberimiz ne Sahabe teravih namazı diye bir şey kılmış' dedi. Bayındır'ın açıklamaları şöyle:

"YATSI GERİLERE İTİLDİ"
- Zamanımızda birtakım sıkıntılar var. Osmanlı'nın son zamanlarında namaz vakitleri, gözlem yerine hesapla yapılma yoluna gidildi. Gözlemle yapılırken problem yoktu. Hesaplama yapılırken astronominin hesaplarını yaptılar. Astronomi gök cisimlerini incelemek için bir hesap oluşturmuş, namaz vakitleri ise yeryüzüyle alakalı. Bu farklılıktan dolayı yatsı namazı da çok gerilere itilmiş oldu. Bugünkü akşam ile yatsının arasında ezan okunması lazım.

"KANDİLLER DE YOK"
-Üç aylar da kandiller de yok. Bunlar bizim kültürümüzde oluşmuş şeyler; geleneksel... Kuran'da da yok Peygamberimizin sünnetinde de yok.

"TERAVİH KILINMIYORDU"
-Peygamberimizin kıldığı herhangi bir teravih namazı yok. Sahabenin kıldığı da yok. Peygamberimizden sonra Hz. Ebubekir döneminde de kılınmamış. Hz Ömer bakmış insanlar camiye toplanıp namaz kılıyorlar, bir imam tayin etmiş. O şekilde namazlarını kılmışlar, sonra da onun adına teravih denmiş. Ve 'Sünneti müekkede'dir diye kitaplara geçmiş. Sünneti müekkede, peygamberimizin sürekli yaptığı arada sırada terk ettiği şey demektir. Peygamberimizin hiç yapmadığı şeye sünneti müekkede dediğiniz zaman yanıltıcı oluyor.

- Deniyor ki Ramazan'da geceleri teravih kılarak ihya ederseniz geçmiş günahlarınız affedilir. Bunu duyunca namaz kılmayanlar dahi teravihe koşuyor.

"KEFALET ORUCU DİYE BİR ŞEY YOK"
Bayındır, kefaret orucunun da olmadığını savunarak şöyle dedi: Bir insan, özrü olmadığı sürece orucunu tutmadıysa bu kişinin yapacağı bir şey yok. Daha sonra kaza edeceği hiçbir şey yok. 61 gün kefaret söylenir ama bunun dayanakları doğru değil. Kuran'da da Peygamberimizin sünnetinde de böyle bir şey yok. Bu kişilerin yapacağı tek şey tövbe etmek ve bir daha orucunu aksatmamak. Kefaret orucu diye bir şey yok. (Akşam)

 Etiket : Aylar, Kandil,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : Dorukcan | Kategori : İnsan ve Yaşam | Tarih : 27.07.2012 15:07:56 | Hit : 17541 | Yorum : 3

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 
 • Murat
  Diyanet işleri başkanlığı ne iş yapar.
  Bencede doğru bir tetbit.Ramazan bitince sabah ezanları daha geç saatlerde okunuyor.
  01.08.2012 13:23:36


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • Dorukcan
  Cahil toplum doğruları başkadır. Asla araştırmaz okumaz ne duyduysa onu doğru bilir.. İşte bu yüzdendir ki İslam ülkeleri ileri değil hep geriye gitmiştir. Cumhuriyet Kuruluşu ile azda olsa ileri atılım yaptık ancak ileri demokrasi söylemi bizleri her geçen gün geriye götürmektedir.
  28.07.2012 02:50:22


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • ismihan
  Hoca doğru söylüyor
  27.07.2012 18:17:12


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)

» Copyright

2oo8-2o18 © Copyright Dorukcan.com
SiteMap | © C.C.P.