» Her Derde Deva Bizde Bedava; Dorukcan Bilgi Paylaşım Platformu

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 351

 • Okunma Sayısı 3053271

 • Kategori Sayısı 7

 • Yorum Sayısı 430

» 121 yıl sonra nüfus cüzdanına kavuştu

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
İnsan ve Yaşam Kategorisinde Gez
               

121 yıl sonra nüfus cüzdanına kavuştu 

Manisa'nın Salihli ilçesinde ikamet eden Türkistanlı Gaışhıkaan Sıhıkaan, 121 yaşına girdi. Altı aydır Gaışhıkaan Sıhıkaan'a evinde baktığını söyleyen bakıcı Arife Eken, Salihli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Salihli Belediyesi ve duyarlı vatandaşların desteği sayesinde teyzeye bakabildiğini söyledi. Sıhıkaan'ın durumunun şu an çok iyi olmadığını anlatan Eken, şöyle konuştu: "Şu an yaz döneminde bir adet buzdolabına ihtiyaç var. Teyze ile aynı sokakta oturduğumuz için yiyecekleri ve içecekleri kendi evimdeki buzdolabına koyuyorum. Şu an kış mevsimi yaklaşıyor ve sobası bile yok. Salihli Belediyesi bezlerini, hayırsever bazı vatandaşlarımız birçok eksiğini karşıladı."
Gaışhıkaan Sıhıkaan'ın sabahları erken kalkmayı sevmediğini belirten Eken, şunları söyledi: "Saat 10.00 gibi kalktığında kahvaltısını yaptırıyorum. Üç öğün yemeğini getiriyorum. Süt, yoğurt, peynir, bal, yumurta ile beslenen bir kadın. Dişleri olmadığı için ancak bunları yiyip içebiliyor. Ancak, 3 aydan 3 aya aldığı yaşlılık maaşından başka bir geliri yok. Bu kadını böyle bırakmaya vicdanım el vermedi."
Gaışhıkaan Sıhıkaan'ın gençliğinde yaşadıklarını anlattığında onu merakla dinlediğini belirten Eken, şöyle konuştu: "Teyzemiz gençliğinde terzilik mesleği ile uğraşırmış. Eşini ve çocuklarını kaybettikten sonra neden evlenmediğini sorduğumda '5 çocuk ile kocamı gömdüm. Başka koca ile evlendiğimde benden önce ölürse ikinci üzüntüyü yaşayamam ben' diyor."

1890 YILINDA DOĞDU
Memleketini özlediğini belirten Gaışhıkaan Sıhıkaan, memleketini hiçbir zaman unutamadığını ama burada mutlu olduğunu söyledi.
Türkistan'da bulunan Tanrı Dağları'nın kuzey eteklerindeki Erenkabırga bölgesinde 1890 yılında dünyaya geldiğini söyleyen Sıhıkaan, 1940 yılına kadar burada yaşadığını, daha sonra Pakistan'a, oradan da Hindistan'a göç ettiğini, eşini ve 5 çocuğunu salgın bir hastalık nedeniyle Haydarabat'ta kaybettiğini söyledi. Yaklaşık 13 yıl daha bu kentte kaldığını ifade eden Gaışhıkaan Sıhıkaan, 1953 yılında Türkiye'ye göç ederek Manisa'nın Salihli ilçesinde Kazak Türklerinin ağırlıklı olarak yaşadığı Kurtuluş Mahallesi'ne yerleştiğini dile getirdi. Yalnız yaşadığını anlatan Sıhıkaan, sağlıklı kalabilmesinin reçetesini çaya kattığı kımız, et ve tereyağı tüketmesine, etin kaynatılmasıyla yapılan ve 'sorpa' adı verdikleri et suyunu içmek olarak verdi.
 

 

 

Dorukcan.com ResimlerEtiket : sonra, nüfus, cüzdanına, kavuştu,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : Nazlican | Kategori : İnsan ve Yaşam | Tarih : 07.09.2011 14:10:37 | Hit : 5081 | Yorum : 3

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 
 • Nazlican
  evet burası Türkiye
  10.09.2011 21:15:11


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • Dorukcan
  Haber başlığıyla içerik arasında fark var.... yaşlılık maaşı alan teyzenin nasıl oluyor da kimliği yeni çıkıyor... Burası Türkiye her şey olur mu dersiniz...?
  09.09.2011 03:45:12


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • Nazlican
  Teknik yardımlarından dolayı Yönetici,
  Allah ırazı ossun ellenize gollanıza salık e mi?
  08.09.2011 15:15:06


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)

» Copyright

2oo8-2o18 © Copyright Dorukcan.com
SiteMap | © C.C.P.