» Her Derde Deva Bizde Bedava; Dorukcan Bilgi Paylaşım Platformu

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 351

 • Okunma Sayısı 1318640

 • Kategori Sayısı 7

 • Yorum Sayısı 430

» Türban Köşk'ten geçti

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
GünceL Kategorisinde Gez
               

Türban Köşk'ten geçti


Cumhurbaşkanı Gül, üniversitelere türban serbestliği getiren Anayasa'nın 10. ve 42. maddelerinde değişiklik öngören yasayı onayladı. Gül, bazı vatandaşların endişelerini gidermeye yönelik düzenlemelerin zorunlu olduğunu da vurguladı

ANKARA Milliyet


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, türbanın üniversitelerde serbest bırakılmasını içeren Anayasa'nın 10. ve 42. maddelerinde değişiklik öngören 5735 sayılı yasayı 15 günlük inceleme süresinin bitimine 4 gün kala onayladı. Değişikliklerin cumhuriyetin temel niteliklerine aykırı olmadığını belirten Gül, endişelerin giderilmesine yönelik düzenlemeler yapılmasının zorunlu olduğunu da vurguladı. Gül'ün MGK'dan bir gün sonra yasaya onay vermesi dikkat çekti.

Türban yerine sorun ifadesi

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, üniversitelere türbanla girilebilmesi için değişikliklerin yeterli olmadığı tartışmasını yakından ilgilendiren bir ifadeye yer verildi. Açıklamada, "10 ve 42. maddelere eklenmesi öngörülen hükümlerin, Anayasa'da zaten var olan hükümleri daha ayrıntılı bir şekilde tavzih (açıklamak) ve teyit (onaylamak) etmek suretiyle kanun önünde eşitlik ilkesini ve eğitim-öğrenim hakkını güçlendirmeyi hedeflediği anlaşılmıştır" denildi.

Açıklamada Gül'ün, değişiklikleri hukukun genel ilkelerine, cumhuriyetin temel niteliklerine ve anayasa değişikliklerine ilişkin şekil kurallarına uygun bulduğu vurgulandı.

Türban yerine "sorun" ifadesine yer verilen açıklamada Gül'ün değişikliklere onay vermesine, "Düzenleme, TBMM'de grubu bulunan 4 partiden üçünün (AKP, MHP, DTP) desteğine ve milletvekillerinin geniş bir mutabakatına dayalı olarak 411 oyla kabul edilmiştir. Bu, seçimlerdeki oyların yaklaşık olarak yüzde 80'ine tekabül etmektedir. Çeşitli kamuoyu araştırmalarında da, sorunun çözümü konusunda genel bir eğilimin ortaya konduğu görülmektedir" gerekçesi gösterildi.

Açıklamada, Gül'ün spekülasyonlara neden olan 11 günlük inceleme sürecinde iletilen görüşler nedeniyle konunun uzmanlarıyla görüştüğü ve incelemeler yaptırdığı belirtildi.

Onay için beklenilmesine sorunun çözümü için anayasa değişikliğine gerek kalmadan varılacak mutabakat olasılığı da gerekçe gösterilerek açıklamada, şöyle denildi:

"Ayrıca, sorunun çözümüne yönelik olarak bazı sivil toplum kuruluşlarınca getirilen alternatif öneriler değerlendirilmiştir. Cumhurbaşkanımız, meselenin anayasa değişikliğine gerek kalmadan partiler arasında sağlanacak bir mutabakatla çözümü için sivil toplum örgütlerinin başlattıkları iyiniyetli girişimlere fırsat vermek amacıyla bir süre beklemeyi uygun bulmuşlar ve bu girişimlerin sonuçlanmasını beklemişlerdir."

Açıklamada Gül'ün, 15 günlük inceleme süresi bitmeden girişimlerden sonuç alınamayacağının anlaşılması üzerine düzenlemeyi Resmi Gazete'de yayımlanması için Başbakanlık'a gönderdiği ifade edildi. Açıklamanın sonunda, "Bazı vatandaşlarımızın endişelerinin de anlayışla karşılanmasında ve bu endişeleri giderecek düzenlemelerin hayata geçirilmesinde zorunluluk bulunmaktadır. Cumhurbaşkanımız bu kaygıların giderilmesi konusunda azami hassasiyet ve özenin gösterilmesi gereğine inanmaktadır" ifadeleri kullanıldı. Böylece, AKP'nin YÖK Kanunu'nun ek 17. maddesine yönelik teklifin uzlaşmayla yasalaştırılması gerekliliği işaret edildi. 17. madde teklifinde başörtüsünün çene altından bağlanması düzenlemesi yer alıyor.

Erdoğan'ın yorumu

Başbakan Erdoğan Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin TSK'nın kara harekatına ilişkin sorularına "Bu konuda ikide bir yapılan açıklamalar doğru olmaz. Tutarlı gitmemiz lazım" yanıtını verdi. Erdoğan, Gül'ün, yükseköğretimde başörtüsünün serbest bırakılmasını öngören yasayı onayladığının hatırlatılması üzerine de "Biliyorsunuz şimdi gündemimizde bu konu var" dedi.


 Etiket : Türban, Köşkten, geçti,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : Dorukcan | Kategori : GünceL | Tarih : 23.02.2008 23:59:21 | Hit : 3123 | Yorum : 0

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 

» Copyright

2oo8-2o18 © Copyright Dorukcan.com
SiteMap | © C.C.P.