» Her Derde Deva Bizde Bedava; Dorukcan Bilgi Paylaşım Platformu

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 351

 • Okunma Sayısı 5669047

 • Kategori Sayısı 7

 • Yorum Sayısı 430

» Fetokulli

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
GünceL Kategorisinde Gez
               

Becerebilen, hakkını veren, taşı gediğine koymasını bilen, kelimelerle oynayabilir. Politikacılar, gazete yazarları, toplum önderleri, bilim adamları, halk filozofları, şairler, mizah üretenler “kelimeleri” eğerler, bükerler, değiştirirler.


Lafı oturturlar.

Hakkını verene helal olsun.


Ben de yaparım; hortumdan “hortumlama”, dişliden “arsa dişleme” çalıktan, “devlet bankasını çalıklama” çıkartırım. Halk beğenirse tutar. Kullanmaya başlar.


Bir din büyüğü sayılan ve polise, orduya, milli eğitime, sağlığa, yargıya, basına, siyasi partilere, derin devlete, nurculuğa ve Amerika Birleşik Devletleri’ne, Orta Asya’ya, Afrika’ya sızmış hatırı sayılır okumuş, iyi eğitimli, paralı ve zengin bir cemaat yaratabilmeyi başarmış Fethullah Gülen Hocaefendi de geçen hafta “kelimeden kavram türetme” girişiminde bulundu. GATA’dan “Gata’kulli” mizahi anlatımını çıkardı. Ve bu şahane buluşunu da Amerika’da Pensilvanya’da her gün 30-40 ziyaretçisinin geldiği orman içinde lüks villasında “inzivaya çekilmiş” haldeyken(!) Türkiye’den davet edip yedirip içirdiği gazetecilere açıkladı.


Hocam!

Helal olsun!

Lafı iyi bulmuşsun!


***

GATA’dan “Gata’kulli” türetilirse Fethullah’tan da “Feto’kulli” üretilebilir ve “Fetokulli” kelimesi tutar. Güzel dilimiz zenginleşir.


Gatakulli!

Fetokulli!

Seç seç kullan.

Fethullah Hocaefendi’nin bütün hayatı incelendiğinde sürekli olarak “Feto”dan “kulli”ye paralel geçişlerle dolu olduğu görülür. Kendisi Edirne’de sıradan bir müezzinken İzmir Bornova’ya vaiz olarak atanıp “paralel geçiş” yaptırılınca “Fetokullileşme” de ana rahmine düştü. Bilen bilir; o yıllarda İslamcı hareket parsellenmiş; okumuşları kucaklayan “Milli Mücadeleciler,” esnafları kucaklayan “Erbakan’ın Refah hareketi,” “ya sev ya terk etçilerin” vurucu gücü ülkücüler üç koldan giderken ve çok güçlü bir “nurculuk hareketi” de dipten derinden “milli cephe hükümetleri kurabilecek” halk destekleri de bulurlarken bunları bölüp gücünü azaltacak bir nefesi keskin hocaya ihtiyaç büyümüştü.


Fetokulli kaçınılmazdı.


***

Fetokulli desteklendi.

Gözetildi, teşvik edildi.

Gerektiğinde paralel geçişler her zaman yapıldı. Türkiye’de kalırsa bugün Ergenekon’dan tutuklanıp sorgu altına alınan ve içeri atılan generallere yapılanlar; kafaları bastırılıp polis otosuna sokmalar, sabahın şafağında evinden almalar, iddianame hazırlamadan bir yıl hapiste tutmalar, gizli olan hazırlık soruşturmasını gazetecilere sızdırıp itibar zedelemeler ve belden aşağı vurmalar Fethullah Hoca’ya da yapılabileceği için ABD’ye paralel geçişine izin verildi. Bazen yoğun bakımda serum şişesiyle yaşamaya çalışıyor diye haberler de uçurularak ve Hocaefendi’den de “vatan hasreti çekiyorum” demeçleri alınarak “Fetokullinin şahı” yapıldı.


Hocaefendi ölüyor dendi.

Hoca turp gibi çıktı.


Amerika’dan iç siyaset demeçleri yağdırıyor, “beraat ettim ama Türkiye’ye dönersem iktidarı sıkıntıya sokarım” diyerek Başbakan Tayyip Erdoğan’a mavi boncuklar gönderiyor. Villalarda ağırladıklarıyla 40 konuklu sohbetler yapıyor. Kendisini ziyarete götürülen gazetecilere de “Hoca inzivaya çekilmişti... Zikir halindeydi” diye yazdırılıyor.

Villada 40 konuklu inziva!

Siyaset sohbetli zikir!

Başbakan’a mavi boncuk.

ABD’ye yüksek hoşgörü.

Emekli generallere çamur!

Tam Fetokulli!

Hocaefendi, bana kızma!

Sen hak ettin.


Kaynak: Necati Doğru VatanEtiket : Fetokulli,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : Dorukcan | Kategori : GünceL | Tarih : 09.03.2009 11:14:59 | Hit : 19131 | Yorum : 0

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 

» Benzer Haberler

» Copyright

2oo8-2o18 © Copyright Dorukcan.com
SiteMap | © C.C.P.