» Her Derde Deva Bizde Bedava; Dorukcan Bilgi Paylaşım Platformu

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 351

 • Okunma Sayısı 5358898

 • Kategori Sayısı 7

 • Yorum Sayısı 430

» TELEFONLA DOLANDIRICILIK

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Güncel Haberler Kategorisinde Gez
               

TELEFONLA DOLANDIRICILIK

      Günümüzde geleneksel suç türleri gelişen teknolojiyle birlikte değişim göstermektedir. Dolandırıcılık da bu süreçte değişim gösteren bir suç türüdür. Özellikle cep telefonlarının yaygın olarak kullanıldığı ülkemizde dolandırıcılar, vatandaşlarımızı cep telefonları ile arayarak, kendilerini polis veya savcı olarak tanıtıp, vatandaşlarımızdan terör örgütü ile bağlantılı olduklarını iddia edip korkutarak para talep etmektedirler veya farklı firmaların promosyon amaçlı yaptığı kampanyaları konu alan ödüller kazanıldığı şeklinde kontör yada para talebinde bulunmaktadırlar.

       Asayiş Dairesi Başkanlığı koordinesinde ülke genelinde bu tür dolandırıcılık suçu işleyen şahıslara yönelik çok sayıda operasyon gerçekleştirildi. 2009-2012 yılları arasında 12 İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan 13 farklı operasyon ile;  

       “Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak, , İletişim Araçlarını Kullanarak Korkutma/ İkna Yoluyla Nitelikli Dolandırıcılık (Kontör/Para Dolandırıcılığı)” suçlarından haklarında işlem yapılan 895 şüpheli şahıstan496’sı tutuklandı. Operasyon ve çalışmalarda, yaklaşık değeri 2.000.000,00 ( İki milyon) TL olan mal varlığına el konuldu, yaklaşık 4.000.000,00 (Dört milyon) TL değerinde para bloke edilerek mağdurlarına iade edildi.

       EGM, diğer suçlarda olduğu gibi telefonla dolandırıcılık olaylarına karşı da vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam etmektedir. Bu kapsamda, EGM tarafından cep telefonlarına belli aralıklarla “Sizi arayarak kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtan ve çeşitli bahanelerle kontör göndermenizi isteyen kişilere itibar etmeyiniz. POLİS www.asayis.pol.tr-155 , “Hiçbir Polis, Savcı ve Kamu Görevlisi sizi arayarak para veya kontör talep etmez. Bu amaçla arandığınızda derhal telefonu kapatıp 155’i arayın.www.asayis.pol.tr” şeklindeki bilgilendirme ve uyarı mesajları gönderilmektedir. Özellikle Toplum Destekli Polislik (TDP) Şube Müdürlüğü personeli tarafından halkın yoğun olduğu yerlerde bilgilendirici broşürler dağıtılmakta, afişler asılmakta ve stickerlar yapıştırılmaktadır. Ayrıca, bazı illerimizde il Müftülükleriyle görüşülerek, vaazlarda telefon dolandırıcılığı konusunun anlatılması sağlanarak vatandaşlarımız bilgilendirilirken, resmi internet sayfalarımızda da gerekli uyarılar ve bilgilendirmeler güncellenerek yayınlanmaktadır.

       Yapılan bilgilendirme çalışmaları ve konunun medyada sıkça işlenmesi sonucunda da, 2011 yılı olay sayılarının, 2010 yılına göre yaklaşık %50 oranında azaldığı tespit edildi.

        Bu bağlamda aşağıda yer alan hususların vatandaşlarımız tarafından bilinmesinde fayda bulunmaktadır:

       - Adli mercilerimiz ve kolluk kuvvetlerimiz (Polis ve Jandarma) hiçbir şekilde vatandaştan para talep etmezler.

       - Operasyon el bir faaliyet içerisine halkımız hiçbir şekilde dahil edilmez.

       - Halkımızın herhangi bir konu ile ilgili bilgisine ihtiyaç duyulduğunda, telefonla ulaşılsa bile muhakkak suretle ya şahsın ikametinde, işyerinde ya da polis, jandarma karakolunda yüz yüze görüşülür.

       - Vatandaşlarımız dolandırıcıların sıklıkla kullanmış olduğu yöntemler olan “hesabınızda bloke var, vergi borcunuz var” gibi kelimelere itibar etmemeli, hiç kimseye kimlik bilgileri, TC kimlik numaraları, hesap numaraları ve banka kartı şifrelerini vermemelidirler.

       - Kaynağını bilmedikleri hiçbir havale ve EFT’yi kabul etmemelidirler.

       - Dolandırıcılık maksadıyla kendilerine polis veya savcı süsü vererek yapılan aramalarda polis telsizi sesi duysalar bile itibar etmemelidirler.

       Vatandaşlarımız bu tarzda bir yaklaşım içerisinde bulunan şahıslar hakkında en yakın kolluk kuvvetlerine gitmeli veya 155 – 156’yı arayarak bilgi vermelidirler.

www.egm.gov.tr

 Etiket : TELEFONLA, DOLANDIRICILIK,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : Murat | Kategori : Güncel Haberler | Tarih : 22.10.2012 18:01:53 | Hit : 9743 | Yorum : 5

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 
 • Murat
  Her 155'ten arayanı polis sanmayın!
  Telefonla arayıp kendilerini 'polis, savcı' diye tanıtıp hesap boşaltan dolandırıcılar deşifre olunca yeni yöntemler geliştirdi. Tele-soyguncular, program yardımıyla Polis İmdat'ın numarası '155'ten aramış gibi gösteriyor.
  06.11.2012 18:09:47


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • Tuall
  "Türk Polisi Siber Suç Mücadele Bölümü" ve "Bilgisayarınızın kilidini ve cezai kovuşturma önlemek için 200Tr ödemesini yapmanız gerekir"Bu şekilde benim bilgisayara da geldi ama ben tabii yemedim.
  01.11.2012 13:18:41


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • Krmurat
  Eğitim şart da bu dolandırıcıları aynı ülkenin insanları değil mi?İnsan mühendisliğini nasıl başarıyorlar?Bu eğitimi ner den almışlar
  31.10.2012 18:13:26


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • Toplam (5) Yorum Var

» Copyright

2oo8-2o18 © Copyright Dorukcan.com
SiteMap | © C.C.P.