» Her Derde Deva Bizde Bedava; Dorukcan Bilgi Paylaşım Platformu

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 351

 • Okunma Sayısı 3052565

 • Kategori Sayısı 7

 • Yorum Sayısı 430

» T.B.M.M de Gergin Tören

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (1) Beğenmeyenler (0) Toplam (1)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
   Murat(+1),
Beğen Beğenme
Güncel Haberler Kategorisinde Gez
               
Meclis'te ilklerin yaşandığı yemin töreni başladı. AKP, CHP ve MHP'li vekillerin yer aldığı, bağımsız adayların boykot kararı aldığı parlamentoda CHP'liler yemin etmiyor.
Meclis'i en yaşlı üye sıfatıyla CHP'li Oktay Ekşi yönetti.


Oktay Ekşi yemin eden ilk vekil oldu. Ekşi'nin ardından ilk yemin eden isim Ak Parti Adana Milletvekili Ömer Çelik oldu. Hatip Dicle'nin yerine Meclis'e giren AK Parti'li Oya Eronat, milletvekili yeminini etti.

OKTAY EKŞİ'NİN KONUŞMASI
TBMM’deki yemin töreni, TBMM eski Başkanı Mehmet Ali Şahin’den görevi devralan TBMM geçici Başkanı Oktay Ekşi’nin açış konuşmasıyla başladı. Konuşmasında, tutuklu milletvekillerinin durumuna değinen Ekşi, "Bugün 8 milletvekilimiz, milletimizin kendilerine verdiği görevi yapmaktan mahrumlar. Böyle bir durumun, hem TBMM’nin şerefle dolu geçmişine hem de demokrasimizin ulaştığı gelişmişlik düzeyine aykırı düştüğü yolundaki kanaatimi tarih huzurunda kayda geçiriyorum," dedi.

Konuşmasına, 23 Nisan 1920’den bugüne kadar görev yapmış olan TBMM üyelerini anarak başlayan Ekşi, Meclis’in, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu somutlaştıran kurum olduğuna işaret etti. "Sizlerin de duygu ve düşüncelerinize tercüman olduğum inancıyla vurgulamak isterim," dedi ve şunları ekledi:

"DEMOKRASİMİZİN GELİŞMİŞLİK DÜZEYİNE AYKIRI"
"Geçmiş yasama dönemlerinden hiçbirinde, ant içme törenleri, milletvekili sıfatı kazanmış adayların, tutuklulukları nedeniyle eksik sayıda yapılmadı. Bugün 8 milletvekilimiz, milletimizin kendilerine verdiği görevi yapmaktan mahrumlar. Böyle bir durumun, hem TBMM’nin şerefle dolu geçmişine hem de demokrasimizin ulaştığı gelişmişlik düzeyine aykırı düştüğü yolundaki kanaatimi tarih huzurunda kayda geçiriyorum."

"50 YIL ÖNCE EN GENÇ 3 ÜYEDEN BİRİYDİM"
Başta AK Parti olmak üzere, seçimden dolayı tüm partileri kutlayan Ekşi, 50 yıl öncesinde, TBMM çatısı altında görev yapan en genç 3 üyeden biri olduğuna ve bugün ise en yaşlı üye olarak geçici Başkan sıfatıyla kürsüye çıktığına dikkati çekti. Ekşi, yeni anayasa ile ilgili olarak bu noktada şunları ekledi:

'DEĞİŞTİRİLMESİ TEKLİF DAHİ EDİLEMEZ’ MADDELERE VURGU YAPTI
"O tarihte görev üstlenen Kurucu Meclis, hukuk ve siyaset tarihimizin en demokratik anayasasını yapmıştır. 50 yıl sonra bugün toplanan yüce Meclis’iniz de aynen onun gibi yeni bir anayasa yapma misyonuyla göreve başlıyor. Yeni anayasamızın, cumhuriyetimizin, değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen kurucu felsefesine ve temel değerlerine bağlı bir anlayışla ve gerçek bir uzlaşıyla yapılmasını diliyorum."

YENİ ANAYASADA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ VURGUSU
Kendisinin, ömrünü gazeteciliğine vermiş biri olduğunu hatırlatan Ekşi, "Bu anayasanın, ülkemizdeki iletişim, yani ifade ve basın özgürlüğü tartışmalarına son verecek güvenceler içermesini istiyorum," dedi.

Konuşmasında laiklik vurgusu da yapan Ekşi, Türkiye’nin, çevresindeki ülkelere örnek olma sorumluluğu bulunduğunun altını çizdi.

CUMHURBAŞKANI GÜL, EKŞİ’NİN KONUŞMASI SIRASINDA SALONA GİRDİ
Ekşi’nin konuşması sırasında TBMM Genel Kurulu’na gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün salonda bulunduğunu, TBMM geçici Başkanı Oktay Ekşi, konuşmasının sonunda, "Saygıdeğer üyeler, Cumhurbaşkanımız, TBMM’yi onurlandırmışlardır," sözleriyle duyurdu. Ekşi, bu duyurusundan sonra milletvekillerini İstiklal Marşı’nı okumaya davet etti.

İLK ANDI OKTAY EKŞİ İÇTİ
İstiklal Marşı’ndan sonra, Anayasanın 81’inci maddesi gereğince ant içme törenine geçileceğini duyuran Ekşi, geçici Başkan sıfatıyla ilk olarak kendisinin ant içmesi gerektiğini belirtti ve ant içti.

Ekşi’nin ant içmesinden sonra alfabetik olarak illerin milletvekilleri kürsüye çağrılmaya başlandı. İlk olarak, eski BDP destekli Adana Bağımsız Milletvekili Murat Bozlak kürsüye çağrıldı ancak TBMM Genel Kurulu’nda bulunmayan Bozlak, bağımsız vekillerin almış oldukları karar gereği yemin etmedi. Ekşi’den sonra ilk yemin eden milletvekili, AK Parti’nin Adana Milletvekili Ömer Çelik oldu.


Etiket : T B M M, Gergin, Tören,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : Dorukcan | Kategori : Güncel Haberler | Tarih : 28.06.2011 18:24:08 | Hit : 10620 | Yorum : 3

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 
 • Nazlican
  Ayıp oluyorr beyler.Bayan millet vekili parmak kadar az.
  18.07.2011 23:47:20


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • Dorukcan
  Maalesef siyasi partiler yasası Milletin Vekili olmalarına engel. bu nedenle halkın değil parti liderinin sözleriyle hareket edip doğru olanı yapamıyorlar. Ancak Oktay Ekşinin konuşmasını beğendim.
  28.06.2011 18:41:08


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • Murat
  Doğru bir davranış içerisinde olmalarını beklerdim.
  28.06.2011 18:32:57


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)

» Benzer Haberler

» Copyright

2oo8-2o18 © Copyright Dorukcan.com
SiteMap | © C.C.P.