» Her Derde Deva Bizde Bedava; Dorukcan Bilgi Paylaşım Platformu

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 351

 • Okunma Sayısı 5358992

 • Kategori Sayısı 7

 • Yorum Sayısı 430

» Pasaport Krizi

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Güncel Haberler Kategorisinde Gez
               

Pasaport krizi

Pasaportlardaki gecikmenin sebebi belli oldu. İhalesiz alınan 700 bin pasaport ve 1.5 milyon Euro ek maliyet!

Fransız Gemalto şirketinin aldığı ihalenin 'güvensiz' olduğu gerekçesiyle iptal edilmesi üzerine çipli pasaport krizi baş gösterdi. İhale sürecinde tedbir alınmadığı için yeni pasaport basılmazken stoklar da tükendi. Edinilen bilgilere göre, 1,5 milyon Euro'luk ek maliyete rağmen 700 bin pasaport için acilen ihalesiz alım yapılmasına karar verildi.

 

Zaman Gazetesinin haberine göre, Başbakanlık Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nün açtığı, çipli elektronik pasaport (e-pasaport) ihalesinde yaşanan hatalar zinciri, Türkiye'yi bir krizle karşı karşıya bıraktı. Önce, uyarılara rağmen Fransız Gemalto firmasına verilen, sonra güvenilir bulunmadığı için Kamu İhale Kurumu (KİK) tarafından iptal edilen ihale sonucu, bir türlü e-pasaport üretimine geçilemedi. Stoklardaki mevcut pasaportlar da tükenince Emniyet çok zor durumda kaldı. Hac için 80 bin kişinin pasaport sırasında beklediği, Ramazan umresi için yoğun bir talep olduğu, diğer müracaatlarla birlikte rakamın 150 bini geçtiği belirtiliyor.

 

Konuyu birkaç kez gündeme getirmiş hatta 'İhale süreci uzadı, Emniyet'in elinde pasaport kalmadı' başlıklı haberle, krizin sinyallerini vermişti. Bu süreçte hiçbir tedbir alınmaması nedeniyle sıkıntı şimdilerde had safhaya ulaştı. KİK kararı sonucu, ihalede 3. sırada olan Malezyalı firma IRIS'la sözleşme imzalanacak. Darphane, firmaya yazı yazarak sözleşme için davette bulundu. Önümüzdeki günlerde 5 milyon adet çipli pasaport için imzalar atılacak ama firmanın en erken eylül ayında ilk teslimatları yetiştirebileceği öğrenildi. Darphane, çareyi, acil olarak ihalesiz pasaport alımında buldu. 4 gün önce birçok yerli ve yabancı firmaya davet yazısı gönderilerek 2 gün içerisinde tekliflerini sunmaları istendi. Bu süre, cuma günü itibarıyla doldu.

 

Darphane, haziran ayından itibaren eylüle kadar parça parça 700 bin adet çipli pasaport alacak. Ancak, yaşanan mecburiyet nedeniyle bu kez birim başına fiyatların daha yüksek olacağı tahmin ediliyor. İhalede en düşük teklif, pasaport başına 1,60 Euro'ydu. Bu doğrudan alımda rakamın 2 Euro civarında olacağı öne sürülüyor. Bu da Türkiye'ye ekstradan 1,5 milyon Euro'luk ek maliyet anlamına geliyor.

 

IRIS firması ile imzalanacak sözleşme ile, 10 yılda 5 milyon adet e-pasaport alım ihalesi süreci rutin olarak devam edecek. Bunun için yaklaşık 8 milyon Euro para ödenecek. Bunun dışında bir de şimdi hiç hesapta olmayan 1,5 milyon Euro'luk ödeme yapılacak.

 

Darphane'nin elinde sadece pasaport kitapçıkları değil, aynı zamanda kapak ve ciltlemede kullanılan sırt bandı gibi bazı hammaddelerin de tükendiği ileri sürülüyor. Vatandaşlarla birlikte yaşananlardan en fazla olumsuz etkilenense polisler.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Daire Başkanlığı, sık sık vatandaşın tepkisiyle karşılaşıyor. Pasaportlardaki gecikmenin kendilerinin inisiyatifi dışında olduğunu vurgulayan Emniyet kaynakları, "Daha birkaç aya kadar, bizler vatandaşlara birkaç gün içinde pasaportlarını teslim ediyorduk. Hatta gerektiğinde bir iş günü içinde de teslimatlar yapılıyordu. Ancak ihale süreci hem bizi hem de vatandaşlarımızı zor duruma düşürdü. Bundan dolayı binlerce kişi Pasaport Dairesi'ni arayıp gecikmenin sebebini soruyor." diyor. Ramazan öncesi binlerce vatandaşın umre ziyaretleri için yoğun bir talebi olduğunu bildiren Emniyet yetkilileri, "Şayet, ay sonuna kadar bir çözüm bulunmazsa ciddi sorunlarla karşı karşıya kalırız." uyarısında bulunuyor.

  Etiket : Pasaport, Krizi,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : Murat | Kategori : Güncel Haberler | Tarih : 11.06.2012 13:29:02 | Hit : 9696 | Yorum : 4

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 
 • Murat
  13.08.2012 - Pasaport Müracaatında Bulunan ve Bulunacak Vatandaşlarımızın Dikkatine!!!

  Pasaport Defterlerinin temin edilememesi nedeni ile bir süredir pasaport tanziminde gecikmelere sebep olan aksaklıklar tamamıyla ortadan kalkmıştır. 15 Temmuz 2012 tarihinden itibaren temin edilmeye başlanan pasaportlarla birlikte bugün itibariyle tüm müracaatlar karşılanmıştır. 13.08.2012 tarihinden sonra gelen müracaatlar ise önceden olduğu gibi iki gün içerisinde tanzim edilerek vatandaşlarımıza postalanacaktır. Buna rağmen vatandaşlarımızın postada yaşanabilecek gecikmeleri de dikkate alarak seyahatlerinden makul bir süre öncesinde müracaatlarını yapmaları uygun olacaktır. Ayrıca elinde eski tip pasaportları olan vatandaşlarımızın daha rahat bir sınır geçişi için bu pasaportlarını çipli pasaportlarla değiştirmelerini öneriyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

  16.08.2012 13:25:23


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • Murat
  15.06.2012 - PASAPORT MÜRACAATLARI HAKKINDA DUYURU
  Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Dairesi Başkanlığı tarafından, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünden boş pasaport defteri temininde yaşanan teknik aksaklıktan dolayı aşağıda yer alan bilgilendirilmenin yapılmasına gerek duyulmuştur. Pasaportlarda ortalama müracaat-üretim süresi 2 günden 12 güne çıkmış olup, bu sürecin biraz daha uzama ihtimali de bulunmaktadır. Temmuz Ayının ortalarından sonra ise bu sıkıntının ortadan kalkması ve 2 gün içerisinde pasaport tanzimi uygulamasına dönmeyi beklemekteyiz. Vatandaşlarımızın bu geçici sıkıntı süresince mağdur olmamaları için çalışmalarımız devam etmektedir. Vatandaşlarımızın aciliyet(sağlık durumu, uçak biletlerini satın almış olmaları, vefat vb.) durumlarını müracaat ettikler pasaport müracaat merkezi aracılığı ile Başkanlığımıza iletmeleri halinde ise imkânlar ölçüsünde bekleme olmaksızın talepleri karşılanmaya devam edilecektir. Hac nedeniyle müracaat etmiş vatandaşlarımızın da endişeye kapılmamaları, pasaport ihtiyaçlarının vize ihtiyaçları da göz önüne alınarak zamanında karşılanmasına yönelik tedbirlerin alındığını bilmeleri önemlidir. Bu gün itibari ile 05.06.2012 tarihine kadar sistemimize intikal etmiş tüm müracaatlar en geç bu hafta sonunda postaya verilecektir. Görüleceği üzere ortalama bekleme süresi 10 -12 gün civarındadır. Ayrıca, bugün itibari ile sistemimizde bekleyen pasaportlar önceki duyurularda da belirtildiği üzere mümkün olan en kısa sürede sahiplerine ulaştırılmış olacaktır. Hizmet ve Hususi pasaportlarda herhangi bir sıkıntı olmayıp bu tür pasaport müracaatlarının tamamı 18.06.2012 tarihine kadar tanzim edilerek postalanmış olacaktır. Buna rağmen vatandaşlarımızın seyahat planlamalarını bu gecikmeleri de göz önün de bulundurarak makul süre öncesinden pasaport müracaatında bulunmaları önem arz etmektedir. Pasaportlarla ilgili meydana gelebilecek olası gelişmeleri vatandaşlarımız www.egm.gov.tr ve www.epasaport.gov.tr internet adreslerimizden takip ederek öğrenebilirler.

  18.06.2012 18:06:02


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • Murat
  PASAPORT DAİRE BAŞKANLIĞININ DUYURUSU.

  23.05.2012 - Umuma Mahsus Pasaport Müracaatında Bulunacak Vatandaşlarımızın Dikkatine!!!
  Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünden temin edilen umuma mahsus (Bordo) pasaport defterlerinin sevkiyatında yaşanan sıkıntılardan dolayı umuma mahsus pasaport tanziminde ve gönderilmesinde gecikmeler yaşanmaktadır. Umuma mahsus pasaport müracaatında bulunan vatandaşlarımızın planladıkları seyahatten en az 1(bir) ay önce müracaatlarını yapmaları faydalı olacaktır. Diğer pasaport türlerinde herhangi bir sıkıntı bulunmamakta olup gelen müracaatlar aynı gün içerisinde tanzim edilerek vatandaşlarımızın müracaat esnasında vermiş oldukları adreslere gönderilmek üzere PTTye teslim edilmektedir. Umuma mahsus pasaport tanzimi normale döndüğünde ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.

  11.06.2012 18:07:43


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • Toplam (4) Yorum Var

» Copyright

2oo8-2o18 © Copyright Dorukcan.com
SiteMap | © C.C.P.