» Her Derde Deva Bizde Bedava; Dorukcan Bilgi Paylaşım Platformu

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 351

 • Okunma Sayısı 5668334

 • Kategori Sayısı 7

 • Yorum Sayısı 430

» HAK ARADILAR SÜRGÜN YEDİLER

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (1) Beğenmeyenler (0) Toplam (1)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
   ismihan(+1),
Beğen Beğenme
Güncel Haberler Kategorisinde Gez
               
M. Hanifi AKSAKAL/ Yenigün Gazetesi/ ÖZEL

Erzurum’da norm fazlası olan işçilerin diğer kamu kuruluşlarına yapılan atamaları belediyeler üzerindeki kamburu kaldırırken işçiler tarafında ise zaman zaman büyük sıkıntılar ortaya çıkmasına neden oluyor.

Pasinler Belediyesi’nde çalışan 102 işçi belediyede biriken paralarını alamadıkları gibi Erzurum Valiliği tarafından sürekli olarak başka yerlere tayin edilmesi işçileri canından bezdirdi. Kişi başına en az 40 bin TL alacağı olan işçiler üzerinden yıllar geçen alacaklarını temin etmek için hukuki haklarını ararken sürgün edildiler.

Pasinler Belediyesi eski Belediye Başkanı Selami Teymur, zamanında da ulusal medyanın gündemine gelen 16 ay boyunca maaş alamayan işçilerin sorununun çözülmesi amacıyla AK Parti hükümeti tarafından norm fazlası işçilerin diğer kamu kurumlarına gönderilmesi ile başlayan süreçte mağduriyetlerin önüne geçilemiyor.

SİZMİSİNİZ HAK ARAYAN?

Kendilerinin kabus olarak nitelendirdikleri aylarca maaş alamama sorunundan bu vesile ile kurtulan Pasinler Belediyesi eski işçileri bu kez belediyeden biriken en azı 40 bin TL olan alacaklarının peşine düşünce Erzurum Valiliğinin sürgün kararı ile sarsıldılar. Pasinler Belediye Başkanı Ünsal Sertoğlu’nun ‘Bana 6 ay süre verin alacaklarınızı ödeyeceğim’ sözlerine karşın kendilerinin bir yıl beklediklerini dile getiren 11 işçi bu süre zarfında biriken alacaklarını alamadıkları için hukuki mücadele başlattılar. Aralarında Yaşar Eğertaş, Ertuğrul Tadik, Sadık Akyüz, Şeref Turan Atıcı ve Murat Kızılgöz’ün bulunduğu eski belediye çalışanları Pasinler’de ki okullarda hizmetli olarak görev aldılar. Mağdur işçiler eski kurumları Pasinler Belediyesi’nden alacaklarını temin etmek için mahkemeye başvurmalarının ardından Vali Yardımcısı Mehmet Gök imzasıyla kendilerine gelen yeni atama yazısı ile şok yaşadılar.

TAYİN VAR ÖDENEK YOK!

Ellerine ulaşan tayin emrinde Erzurum’un en uzak ilçelerine atandıklarını ve hemen ertesi gün iş başı edileceklerini öğrenen işçiler bu yapılanı hak ararken sürgün edilme olarak yorumluyorlar. Yalnızca mahkemeye başvuran işçilerin Tekman, Karayazı, Karaçoban, Horasan gibi ilçelerdeki okullara ihtiyaç fazlası gerekçesi ile atanmaları ise dikkat çekici. Yapılan tayinlerin işçileri cezalandırırcasına hiçbir yol ödeneği hiçbir destek sağlanmadan hemen ertesi gününe yapıldığını anlatan işçiler, "Biz bu atamanın valiliğimizin kendi iradesi ile yaptığına inanmıyoruz. Siyasi iradenin zorlama yaptığını düşünüyoruz. Hak aradığımız için bizi cezalandırmak için böylesi bir atama yapılması bizi zor durumda bıraktığı ortadadır. Valiliğimizin yapılan bu yanlıştan dönmelerini istiyoruz" şeklinde konuştular.

"BAŞKAN ÇİFTE STANDART UYGULUYOR"

Pasinler Belediye Başkanı Ünsal Sertoğlu’nun alacaklarının 6 ayda ödeneceğine yönelik verdiği sözde durmadığı gibi yakın çevresindeki işçilerin alacaklarını çok önceden verdiğini iddia eden belediye işçileri bu yapılanın çifte standart olduğunu öne sürdüler. 102 işçiden en az alacağı bulunanın 40 bin TL alacaklı olduğunu söyleyen işçiler, "Başkanımızın adaylık sürecinde de en çok desteği veren bizleriz. Belediyenin de içinde bulunduğu zor durumu gördüğümüz için başkanımızın 6 ay bekleyin sözüne itimat edip biz 12 ay bile bekleriz dedik. Aradan bir yıl geçti fakat başkanımız sadece yakın çevresinde olan işçilerin borçlarını sıfırlamış bunu gördük. Belediyede halen çalışan birçok işçinin sıfır alacağı varken biz görmezden gelindik" diye konuştular.

MHP’Lİ KAYA; VALİ ÖZTÜRK’ÜN SESSİZLİĞİ ÜZÜNTÜ VERİCİ

Pasinler Belediyesi’nde çalışan işçilerin hak aradıkları için sürgün edildiklerini düşündüğünü söyleyen MHP Erzurum İl Başkanı Zekai Kaya, ortaya çıkan bu gelişmeden Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk’ü sorumlu tuttu. Vali Öztürk’ün devlet adamlığına yakışır şekilde tarafsız bir tutum sergilemesi gerektiğini anlatan Kaya, "Erzurum’un iklimsel şartlarını hepimiz biliyoruz. Bu şartlarda yurdunu yuvasını bozmak hangi vicdana sığar. Bunu düşünmek lazım. Bir taraftan Türk milletine kendi hemşerisine hor bakan bir taraftan PKK’lıların öldürülmesini vahşet olarak gören bir zihniyet var. Erzurum insanına görülen bu reva hangi vicdana sığar. Türk milleti 3. 4. Sınıf muamelesi görüyor. Büyükşehir yasası ile birlikte çıkarılan bölünme yasasının ayak seslerimidir kime yaranmak istiyorlar. İktidarın tepkilerini zulmünü bizim insanımız hak etmiyor. Her ne olursa olsun farklı siyasi partiye de oy verebilir saygı duymak gerekir. İnsanı yönü unutmamak lazım. Eksi 30’larda yaşayan insanların çektiği sıkıntılar ortadadır. Pasinler Belediyesi işçilerinin mağduriyetlerine Erzurum Valisinin parmak basması lazım. Kendisinin sessiz kalışı bizleri üzmüştür. Bu duyarsız davranışları AKP’nin ekmeğine yağ sürüyor. Kendi şahsım adına tavır aldım makamına bile gitmiyorum. Tarafsız olduğunda ziyaret edip bazı şeyleri paylaşacağız. Bu tavrını sürdürürse AKP’li yöneticilere koymuş olduğumuz tavrının aynısını Vali Öztürk’e de göstereceğimden kimsenin şüphesi olmasın" diye konuştu.

Etiket : ARADILAR, SÜRGÜN, YEDİLER,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : pasinler | Kategori : Güncel Haberler | Tarih : 18.01.2013 21:01:46 | Hit : 7826 | Yorum : 1

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 
 • Dorukcan
  Benden değilsen heder ol mantığı. Yıldırma sindirme ve sesini çıkartma baskıları. Bunlara yapana dinini sorsan dini bütün biridir ama yapılan haksızlıklar dinimizde yoktur. Müslüman olan birisi bunu yapamaz. Gün gelecek adalet tanımazlara da adalet gerekecektir.
  21.01.2013 14:41:50


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)

» Copyright

2oo8-2o18 © Copyright Dorukcan.com
SiteMap | © C.C.P.