» Her Derde Deva Bizde Bedava; Dorukcan Bilgi Paylaşım Platformu

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 351

 • Okunma Sayısı 5669085

 • Kategori Sayısı 7

 • Yorum Sayısı 430

» Atatürk'ü Saygıyla Anıyoruz...

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (1) Beğenmeyenler (0) Toplam (1)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
   Dorukcan(+1),
Beğen Beğenme
Güncel Haberler Kategorisinde Gez
               

Atatürk'ü Saygıyla Anıyoruz... 

Bugün Cumhuriyetimizin mimarı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 73 üncü yıldönümü...
Atatürk'ün ilk hastalık belirtisi 1937 yılında ortaya çıktı. 1938 yılı başlarında Yalova'da bulunduğu sırada, ciddî olarak hastalandı. Buradaki tedavi olumlu sonuç verdi. Fakat tamamen iyileşmeden Ankara'ya yaptığı yorucu yolculuk, hastalığının artmasına sebep oldu. Bu tarihlerde Hatay sorununun gündemde olması da onu yormaktaydı. Hasta olmasına rağmen, Mersin ve Adana'ya geziye çıktı. Kızgın güneş altında askerî birliklerimizi teftiş edip tatbikat yaptıran Atatürk, çok yorgun düştü. Ülkü edindiği millî dava uğruna kendi sağlığını hiçe saydı. Güney seyahati hastalığının artmasına sebep oldu. 26 Mayıs'ta Ankara'ya döndükten sonra tedavi ve istirahat için İstanbul'a gitti. Doktorlar tarafından, siroz hastalığı teşhisi kondu.
4 Temmuz 1938'de Hatay Antlaşması'nın yürürlüğe girmesi Atatürk'ü çok sevindirip moralini düzeltti. Temmuz sonlarına kadar Savarona'da kalan Atatürk'ün hastalığı ağırlaşınca Dolmabahçe Sarayı'na nakledildi. Fakat hastalığı durmadan ilerliyordu. Hastalığının ciddiyetini kavrayarak 5 Eylül 1938'de vasiyetini yazıp servetinin büyük bir kısmını Türk Tarih ve Türk Dil kurumlarına bağışladı.

 

10 Kasım 1938, Saat 9'u 5 Geçe...

Dolmabahçe Sarayı'nda 10 Kasım 1938 sabahı saat dokuzu beş geçe, insan için değişmez kanun, hükmünü uyguladı. Mustafa Kemal Atatürk aramızdan ayrıldı.  16 Kasım günü Atatürk'ün tabutu, Dolmabahçe Sarayı'nın büyük tören salonunda katafalka konuldu.
Üç gün üç gece, gözü yaşlı bir insan seli ulu önderine karşı duyduğu saygı, minnet ve bağlılığını ifade etti. Cenaze namazı 19 Kasım günü Prof. Şerafettin Yaltkaya tarafından kıldırıldı. On iki generalin omzunda sarayın dış kapısına çıkarılan tabut, top arabasına konularak, İstanbul halkının gözyaşları arasında Gülhane Parkı'na götürüldü. Burada Yavuz zırhlısından alınan cenaze, özel bir trene kondu. Atalarına son saygı görevlerini yapmak üzere toplanan halkın kalbinde derin bir üzüntü bırakarak Ankara'ya getirilmek üzere hareket edildi.
21 Kasım 1938 Pazartesi günü, sivil ve askerî yöneticiler ile yabancı devlet temsilcilerinin hazır bulunduğu ve on binlerce insanın katıldığı büyük bir tören yapıldı. Daha sonra Atatürk'ün tabutu katafalkta alınarak Etnografya Müzesinde hazırlanan geçici kabre kondu. Türk milleti daha sonra, bu büyük insana lâyık, Ankara Rasattepe'de bir Anıtkabir yaptırdı. 10 Kasım 1953'te Etnografya Müzesinden alınan Atatürk'ün naaşı Anıtkabir'e getirildi. Burada yurdun her ilinden getirilmiş olan vatan topraklan ile hazırlanan ebedî istirahatgâhına yerleştirildi.

"Benim nâçiz vücudum birgün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır."
Mustafa Kemal Atatürk 

 

 

 

 Etiket : Atatürkü, Saygıyla, Anıyoruz ,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : Nazlican | Kategori : Güncel Haberler | Tarih : 10.11.2011 12:07:24 | Hit : 10436 | Yorum : 3

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 
 • Suleguzel
  minnetle anıyorum.bir türk kızı olarak dualarım senin için
  09.11.2014 20:58:09


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • Murat
  Atatürk ü anmak ona laik bir Türk evladı olmak,ançak onun gösterdiği hedeflere varınca,Türkiye Cumhuriyetine sonsuza dek sahip çıkmakla,çok çalişmakla olur.Bunu yapabilen gerçek ATATÜRKÇÜDÜR.
  20.11.2011 18:29:14


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • Nazlican
  Şu Devirde tek tesellimiz Ulu önder Atatürk'ü hala bu denli seven ve sayan vatandaşlarımızın oluşudur.Sözde müslüman vatandaş demeye dilimin varmadığı cahil uleması yüzünden dinsiz olarak nitelendirilse ve nitelendirilsek de bilmek gerekir ki ATATÜRK ve Bizlere Vasiyeti sonsuza dek yaşayacaktır.Unutmamalıdır ki, İslamiyet hoşgörü dinidir,insanların çirkef ırkçı ve aşağılayıcı tavrına İSLAMİYET gözüyle bakması da sanırım dini hak ve hükümlerini ne denli yerine getiremediklerinin kanıtıdır.Ruhun Şad olsun Atam,rahat uyu
  10.11.2011 12:35:31


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)

» Copyright

2oo8-2o18 © Copyright Dorukcan.com
SiteMap | © C.C.P.