» Her Derde Deva Bizde Bedava; Dorukcan Bilgi Paylaşım Platformu

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 351

 • Okunma Sayısı 5669095

 • Kategori Sayısı 7

 • Yorum Sayısı 430

» Ankara Valiliği'nden 29 Ekim Açıklaması

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Güncel Haberler Kategorisinde Gez
               

 

1. Meclis önünde yapılacak “Büyük Buluşma”ya valilik izin vermedi

ADD’nin öncülüğünde STK’ların, bazı vekillerin ve vatandaşların katılacağı 1. Meclis önünde yapılacak “Büyük Buluşma”ya valilik izin vermedi. Valilik yürüyüşe müdahale edileceği mesajı verirken CHP’den “Biz o gün orada olacağız” açıklaması geldi

Ankara Valiliği’nden dün yapılan yazılı açıklamada, basındaki bazı haberlerden, bazı dernek ve resmi niteliği bulunmayan oluşumlarca yapıldığı anlaşılan duyurular ile başvurulardan ”29 Ekim Seferberlik Yürüyüşü” ve ”Vatan ve Cumhuriyet İçin Halk Buluşması” adıyla, illerden Ankara’ya gelerek 29 Ekim’de Ulus 1. TBMM önünde “kitlesel basın açıklaması, ana cadde ve meydanlarda kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü” düzenlenmek istendiğinin öğrenildiği belirtildi.

Dorukcan.com Resimler Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümleri uyarınca Ankara’da toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak yerlerin önceden belirlendiği ve ilan edildiği vurgulanan açıklamada, kanunların bu açık hükümleri karşısında, Ulus 1. TBMM önü ile ana cadde ve meydanlarda gerekçesi ne olursa olsun hiçbir eylemin gerçekleştirilmesinin yasal olarak mümkün olmadığı ifade edildi.

Açıklamada, Ankara’da, bu kanun hükümlerine göre bildirimde bulunulması halinde daha önceden ilan edilen yasal meydanlar ile kapalı yerlerde yapılmak istenen toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin demokratik ve hukuki anlayış içerisinde değerlendirildiğine işaret edildi.

Bu duruma göre Ankara’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda bazı dernek ve resmi niteliği bulunmayan oluşumlarca organize edileceği duyurulan yürüyüş eyleminin, 2911 sayılı Kanuna açıkça aykırı olduğu belirtildi.

Açıklamada, ”Ankara’da bu yasal olmayan eyleme tevessül edilmesi halinde, meydana gelebilecek her türlü olaylardan ve doğabilecek zararlardan, organize edenler ile söz konusu eyleme katılanlar sorumlu olacaktır. Kanunsuz eylem güvenlik güçlerince engellenecek ve eylemi organize edenler ile katılanlar hakkında da gerekli yasal işlemler yapılacaktır” ifadesine yer verildi.

Büyük Buluşma
Atatürkçü Düşünce Derneği’nin organize ettiği, 27 demokratik kitle örgütünün destek verdiği Cumhuriyet kutlamaları çerçevesinde Ulus’taki 1. Meclis önünde “Büyük Cumhuriyet Buluşması” gerçekleştirileceği duyuruldu ve vatandaşlar da davet edildi. CHP yöneticileri de 29 Ekim günü bu kutlamaya katılacaklarını duyurdular.

“Cumhuriyet Sevdalıları birlikte olalım, bayramımızı kutlayalım” diyerek katılım çağrısı yapılan buluşmaya destek veren demokratik kitle örgütlerinden bazıları şunlar: ADD, Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası, Ankara Seğmenler Kulübü, Cumhuriyet Kadınları Derneği, ÇYDD, TOBAV, Dil Derneği, Engelliler Federasyonu, Türkiye Gençlik Birliği, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği.

“Biz orada olacağız”
Valiliğin açıklamasını VATAN’a değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, 1. Meclis önünde yapacakları bayram kutlamasının Valilik tarafından “yasal değil” olarak yorumlanlamasına, “Cumhuriyet Bayramı kutlamak ne zamandan beri yasa dışı terör eylemi gibi oldu?” sözüyle tepki gösterdi. “Bu yasak ile Cumhuriyeti yasaklamayı bir olarak görüyorum” diyen Tarhan, “Valiliğin bu kararı almış olmasını emrin büyük yerden geldiği şeklinde yorumluyorum. Biz o gün orada olacağız” dedi.

VATAN’ın sorularını yanıtlayan Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcısı Prof. Ayhan Filazi, kanuna aykırı bir durumun olmadığını belirterek, “Engelleme olsa da yine de amacımızı gerçekleştireceğiz” dedi. Valilik’ten izin yazısının olmadığını doğrulayan Prof. Filazi, “29 Ekim’de saat 11’de toplanıp, basın açıklaması yapacağız, ardından herkes kendi imkanlarıyla Anıtkabir’e yürüyecek” dedi. Ankara Valiliği’nden sadece il dışından gelecek olanların otobüsleri için yer istediklerini kaydeden Filazi, “Yürüyeceğimizi söylemedik. Bir yanlış anlaşılma olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu. Prof. Filazi güvenlik güçlerinin muhtemel engelleme girişimlerine yönelik ise, “Kavga ve gürültü istemiyoruz. Sadece bayramımızı kutlayacağız. Anıtkabir’e gideceğiz. Engelleme girişiminde zor kullanılırsa kesinlikle karşılık vermeyeceğiz” dedi.

Salih KÖKSAL / VATAN

 Etiket : Ankara, Valiliğinden, Ekim, Açıklaması,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : Dorukcan | Kategori : Güncel Haberler | Tarih : 23.10.2012 09:24:33 | Hit : 19074 | Yorum : 2

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 
 • Tuall
  Vatandaşa yasak Teröristlere serbest.Ankara Metrosunu birbirine katmışlar nerde RTE polisleri neden müdahale etmemişler?
  02.11.2012 13:21:04


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
 • Murat
  Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ü,Silah arkadaşlarını,kahraman şehit ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor,Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerle kutluyorum.
  30.10.2012 12:52:19


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)

» Copyright

2oo8-2o18 © Copyright Dorukcan.com
SiteMap | © C.C.P.