» Her Derde Deva Bizde Bedava; Dorukcan Bilgi Paylaşım Platformu

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 351

 • Okunma Sayısı 2478971

 • Kategori Sayısı 7

 • Yorum Sayısı 430

» Libyalı muhaliflerin ABD temsilcisi Ali Aujali, Türkiye'ye adeta ateş püskürdü

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (1) Beğenmeyenler (0) Toplam (1)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
   Murat(+1),
Beğen Beğenme
Dünyadan Haberler Kategorisinde Gez
               

İsyancılardan yaylım ateşi Libyalı muhaliflerin ABDtemsilcisi Aujali, ekonomik kaygılar yüzünden Kaddafi yanlısı açıklamalarıylaLibya halkının tepkisini çeken Türk yönetimine sert eleştiriler getirerek,"Türkiye barışın bir parçası olmak istiyorsa muhalifleri desteklediğinigöstermesi gerekir" dedi.


Libya’da 15 Şubat’ta başlayan halk ayaklanmasıyla Washingtonbüyükelçiliği görevinden istifa ederek saf değiştiren ve muhalifler tarafındankurulan Ulusal Geçici Konseyi’nin (INTC) Washington temsilcisi olan Ali Aujali,Türkiye’nin ülkesi hakkındaki tutumunu sert bir şekilde eleştirdi. Washingtonmerkezli düşünce kuruluşu Amerikan Enterprise Enstitüsü’nde konuşan Aujali,"Tayyip Erdoğan’a başbakan seçildiğinden beri saygım var. Kendisini ilerigörüşlü, cesur ve disiplinli bir kişi bildim. Fakat maalesef Erdoğan’ınTürkiye’nin pozisyonunu anlatan ve Kaddafi rejimini destekleyen demeçleri Libyahalkını hoşnut etmedi. Bingazi’de Libya tarihinde ilk kez Türkiye aleyhinegösteriler yapıldı. NATO üyesi önemli bir ülke olan Türkiye’nin Libya’da dahabüyük rol oynayabileceğine katılıyorum. Türk yetkililer şimdi belkipozisyonlarını değiştirmeye çalışmaktalar. Fakat Libyalılar Erdoğan’ın Kaddafigeçiş hükümetini yönetmesi için yerine oğlu Seyfülislam’ı aday gösteren teklifinide unutmayacaklar" dedi.


Hesaplar dondurulmalı


Türkiye hükümetinin Libya’da çözümün bir parçası olmakistiyorsa Mısır’daki gibi davranması gerektiğine işaret eden Aujali,"Muhalifler, Kaddafi ailesinden kimse ile masaya oturmayacak. Umut ediyorum Türkiyedurumun farkına varır ve Libyalı muhalifleri destekler" dedi.


Türkiye’nin Libya’daki yatırımlarına da dikkat çeken Libyalıtemsilci, "Ortada oldukça yüklü bir meblağ var ama Türkiye Libya rejimininvarlıklarını dondurma konusunda herhangi bir adım atmıyor. Bu paralar nerede,ne oldu paralara? Türkiye BM Güvenlik Konseyi kararlarına uymalı" diye konuştu.


Zarar-kar hesabı yapmasın


Aujali Türkiye’nin Libya konusunda gelecekteki rolü hakkındaise şu ifadeleri kullandı: ‘’Türkiye’nin rol oynayabilmesi için hala zamanolduğuna inanıyoruz. Türkiye bir konuda aracılık yapabilir, o da Kaddafi’ninülkeden çıkışı için olabilir.


Türkiye’nin Libya’da yatırımlarının olduğunu biliyoruz. Amaşimdi kazancı veya kaybı hesaplamanın zamanı değil. Libya’da katliam var.Türkiye’nin Libya halkını desteklediğini ispatlaması gerekiyor ve Kaddafi’ninaradan çıkarılması için rol oynayabilir. Bunu şöyle söyleyebilirim; Türkiyeaksini ispat edene kadar suçludur.’’


 


İlhan TANIR / VATANEtiket : Libyalı, muhaliflerin, temsilcisi, Aujali, Türkiyeye, adeta, ateş, püskürdü,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : Dorukcan | Kategori : Dünyadan Haberler | Tarih : 13.04.2011 14:16:04 | Hit : 8518 | Yorum : 1

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 
 • Dorukcan
  Önce Irak teskeresini Meclisten geçirmek isteyen iktidar başarılı olamadı. Irak işgal edildi, yakıldı yıkıldı ve kadınlara tecavüz edildi. Hükümet Tanrı abd askerini korusun dedi. Sıra Libyaya geldi önce müdaheleye karşı çıktı ve sonra bende katkı sağlayıp diyerek kıvırdı... Nato güçleri yakıp yıkar ve tecavüz ederse hükümet nasıl kıvıracak merak konusudur. vann minüt nereye kadar uyutulacak insanlar?
  14.04.2011 16:25:28


  Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)

» Copyright

2oo8-2o18 © Copyright Dorukcan.com
SiteMap | © C.C.P.