» Her Derde Deva Bizde Bedava; Dorukcan Bilgi Paylaşım Platformu

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Haber Kategorileri

» Hit Haberler

» Son Haber Yorumları

» Haber İstatistikleri

 • Haber Sayısı 351

 • Okunma Sayısı 1319243

 • Kategori Sayısı 7

 • Yorum Sayısı 430

» Japonya'da 8,9 büyüklüğünde deprem

Haber Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (1) Beğenmeyenler (0) Toplam (1)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
   delican(+1),
Beğen Beğenme
Dünyadan Haberler Kategorisinde Gez
               

Japonya'da 8,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İlk belirlemeleregöre 32 kişi öldü, çok sayıda kişi kayıp. Sarsıntıdan sonra Japonya'yı vuran tsunami,tüm Pasifik ülkelerini alarma geçirdi.


Japonya'da büyük deprem Japonya’da, 8,9 büyüklüğünde bir deprem meydanageldi. Türkiye saati ile sabah 07.46'da meydana gelen depremin merkezinin yerin10 kilometre altında, Japonya'nın doğu kıyısına 125 kilometre uzaklıkta olduğukaydedildi.


Tokyo'nun merkezinde büyük binalar şiddetli sarsılırken, çalışanlarsokaklara çıktı. Televizyon görüntülerinde büyük bir bina yanarken ve ülkeninkuzey kesiminde büyük bir tsunaminin verdiği zarar gösterildi.


TSUNAMİ VURDU


Depremin hemen ardından Japonya Meteoroloji Kurumundan tsunami uyarıyapıldı. Bu açıklamaların hemen ardından dev dalgaların kıyılara vurmayabaşladığı haberleri geldi. Ülkenin kuzeyindeki Sendai kentindeki limanı 10metre büyüklüğündeki dalgalar yuttu.


 


NÜKLEER TESİSDE YANGIN


Şiddetli depremin ardından pek çok nükleer tesis ve petrol rafinerisikapatıldı. Japonya Başbakanı ise herhangi bir sızıntının söz konusu olmadığınıaçıkladı.


Kyodo Haber Ajansı'na göre ise, Japonya'da meydana gelen şiddetlidepremden Miyagi bölgesinde yer alan Onagawa nükleer tesisi de zarar gördü.Ajansın geçtiği habere göre nükleer tesisin türbin binasında yangın çıktı.


DÜNYADA TSUNAMİ ALARMI


Depremin hemen ardından Pasifik Okyanusu'na kıyısı olan Hawaii, Tayvanve Endonezya'da tsunami alarmı verildi. tsunami Hawaii'deki Pasifik TsunamiUyarı Merkezi tsunami uyarısının Japonya, Filipinler, Avustralya, yeni Zelenda,Rusya, Marcus Adası ve Kuzey Marianas için geçerli olduğunu belirtti.


 


Depremin hemen ardından NTV yayınına bağlanan Tokyo Büyükelçiliği BasınMüşaviri Sinan Körün, şunları söyledi:


'İNSANLARDA KORKU VAR'


"Daha önce Japonya’da 5 yıl görev yapmıştım, şimdi 1 yıldır buradayım.Burada depremler olağan. İlk kez büyükelçilik olarak kendimizi binadan attık.Herhangi bir can kaybına dair bilgi yok. Tsunamide 6 metrelik dalgalarbekleniyor. Büyükelçilik binasında hasar yok, çevremizdeki binalarımızda dahasar yok. Depremin ardından birkaç artçı sarsıntı oldu. Şu anda büyükelçilikbinasındayız. İnsanlarda korku var. Cep telefonları kullanılamıyor, sabittelefonlar çalışıyor."


'ÇOK BÜYÜK DEPREM'


İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Oğuz Gündoğdu çok büyük bir depremolduğunu söyledi ve ekledi: 'Yeryüzüne yakın bir deprem. O yüzden etkili olmuşgibi görünüyor. Japonya için bile büyük bir deprem. Daha önce yaşanan birdepremle bir bağlantısı var mı, bunu zamanm içerisinde öğreniriz. Öncekidepremle büyüklük açısından büyük bir fark var. Tsunamide dalgaların büyüklüğüdeğil hızı ve şiddeti önemli.


Petrol tesisleri yanıyor


Tokyo yakınlarındaki Chiba bölgesindeki bir petrol rafinerisinde yangınçıkrı. Başlayan yangın artarak devam ederken az önce rafineride şiddetli birpatlama yaşandı. Japon Bakan yaşanan bu olayların ardından 5 nükleer tesisinise güvenlik önlemiyle kapatıldığını açıkladı.


Sabah ssatlerinde Japonya'da yaşanan 8.9 şiddetindeki deprem nedeniyleoluşan Tsunami bölgede önüne çıkan herşeyi sürükleyerek ilerlemeye devamediyor.


Merkez üssü Sendai kentinin 130 kilometre doğusu olarak açıklanandepremin yerin 24 kilometre altında meydana geldiği ifade edildi. TSİ 07.46'dameydana gelen depremin ardından son bir saat içinde 6'nın üzerinde 5 artçısarsıntı daha yaşandığı bildirildi.


Tsunami havaalanını böyle yuttu


Japonya'nın kuzeydoğusunu vuran ve dev dalgalara neden olan 8.9şiddetindeki deprem büyük çaplı maddi hasara yol açarken, bölgedeki SendaiHavaalanı sular altında kaldı.


JAPONYA BAŞBAKANI: SIZINTI YOK


Japonya Başbakanı Naoto Kan ise nükleer santrallerde önemli bir hasarınve herhangi bir sızıntının söz konusu olmadığını ancak deprem sonrasındaözellikle ülkenin kuzeyinde büyük hasar meydana geldiğini açıkladı.


Hükümet sözcüsü Yukio Edano da deprem bölgesine askerlerinsefkedildiğini açıkladı. İlk aşamada 8 askeri uçak deprem bölgesine gönderildi.


BM HAZIR


Birleşmiş Milletler de, 30 uluslararası arama kurtarma ekibibnin hazırolduğunu ve talep halinde Japonya'ya gidebileceğini açıkladı.


BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi'nden (OCHA) Elisabeth Byrs,İsviçre'nin Cenevre kentinde basına yaptığı açıklamada, 'Bunun gibi olağanüstüdurumlar için hazır durumdayız. 30 uluslararası arama ve kurtarma ekibi alarmdurumunda, gelişmeleri izliyoruz ve gerekli olduğunda destek vermeye hazırız'dedi.


Olağanüstü durumlarda felaketzedeleri bulmak ve tedavi etmek amacıylagörev yapan BM afet değerlendirme ve koordinasyon ekipleri sağlık birimi ve özeleğitimli köpeklerden oluşuyor.


'İnsanlar yiyecek stoğu yapmaya başladı'


Japonya'da yaşayan Engin Yenidünya yaşadıklarını ntvmsnbc'ye anlattı.


Japonya'da 7 yıldır yaşayan bankacı ve film yapımcısı Engin Yenidünyadeprem anında yaşadıklarını ve sonrasını ntvmsnbc'ye anlattı.


Deprem anında Tokyo'da çalıştığı şirketin 17. katında olduğunu söyleyenYenidünya, "Masanın etrafından fazla uzaklaşmıyoruz. Şirket içi anonslarda bu yönde. Ayrıca asansörler de çalışmıyor.


Şu an etrafta fazla panik yok onun yerine insanlar, evleri uzaktaolanlar geceyi ofiste geçirme planı yapıyor. Trenler çalışmadığı için evi uzakolanların çoğu bunu yapacak.


Trenlerin bu gece de çalışmayacağı söyleniyor" dedi.


1999 depreminde İstanbul'da olduğunu kaydeden Yenidünya, iki depremarasındaki farkları şöyle anlattı; "Burada 3 yıldır deprem olmuyordu veayrıca daha öncede 1999 depreminde İstanbul'da bir binanın 9. katındaydım.Ancak camdan bakınca koca koca şirket binalarının sallandığını görmek beniürküttü. Bu deprem hakkaten çok farklıydı."


Japonya'daki dostlarıyla konuştuğunu ve insanların şu an çoğu alışverişmerkezine giderek yiyecek stoğu yaptığı haberini aldığını belirten EnginYenidünya, "Depremin merkezi Japonya'nın kuzeyinde pek de merkezi olmayanbir yerde olduğundan panik fazla olmadı" yorumunu yaptı.


Deprem fırtınayla geldi


Japonya'ya tarihin en büyük beşinci sarsıntısı bir deprem fırtınasıylageldi. 8.9'luk depremden önce Japonya iki günde 35 kez sallandı, öncü depremlerarasında 7.2, 6.1 ve 6 büyüklüğünde sarsıntılar vardı.


Japonya'da meydana gelen 8.9 büyüklüğündeki depremden önce Honshu'dakihareketlilik dikkat çekiyor.


Bölgede 8.9'dan önce iki gün içinde 35 deprem meydana geldi. Honshumerkezli sarsıntılar arasında 7.2, 6.1 ve 6 büyüklüğünde öncü depremler biruyarı niteliğindeydi.


Büyük depremden sonra ise artçı sarsıntılar Japonya'yı sallamaya devamediyor. Artçı sarsıntılar arasında 7.1, 6.8, 6.4, 6.3 ve 5.8 büyüklüktekidepremler var.


YÜZYILIN EN ŞİDDETLİ DEPREMLERİ


Yüzyılın başından beri meydana gelen şiddetli depremler, büyüklüklerinegöre şöyle:


1960: ŞİLİ - Şili'de 9,5 büyüklüğündeki depremde 5 bin 700 kişihayatını kaybetti. Depremin ardından oluşan tsunami, Pasifik kıyısındakiülkeleri de tehdit etti ve Hawaii'de 61, Japonya'da 130 kişinin ölümüne yolaçtı.


1964: ALASKA - Prens William Boğazı yakınlarındaki 9,2 büyüklüğündekideprem ve ardından gelen tsunami yüzden fazla kişinin ölümüne yol açtı.


2004: ASYA - Endonezya'ya bağlı Sumatra adası açıklarında 9,1 büyüklüğündekideprem ve ardından gelen tsunami 10 kadar komşu ülkeyi etkiledi, 270 bin kadarinsan öldü ya da kayboldu.


1952: SSCB- Kamçatka Yarımadasında 9 büyüklüğünde meydana gelen depremve sonrasındaki tsunami Şili ve Peru'yu da etkiledi. Deprem 2 bin 300 kişininölümüne yol açtı.


1906: EKVADOR - Kolombiya ve Ekvador kıyıları açıklarında 8,8büyüklüğündeki depremin ardından oluşan tsunami bin kadar kişinin ölümüne yolaçtı.


1965: ALASKA - 8,7 büyüklüğündeki depremin neden olduğu tsunamiAleoutiennes Adalarını etkiledi.


2005: ENDONEZYA - Sumatra açıklarındaki Nias adası yakınlarında 8,6büyüklüğündeki depremde 900 kişi öldü, 6 bin kişi yaralandı.


1957: ALASKA - Andreanof Adalarını vuran 8,6 büyüklüğündeki depremönemli bir tsunami faciasına yol açtı.

Etiket : Japonyada, büyüklüğünde, deprem,
HABER BİLGİLERİ
Ekleyen : Dorukcan | Kategori : Dünyadan Haberler | Tarih : 11.03.2011 13:17:32 | Hit : 3874 | Yorum : 0

» Haber Yorumları

HABER YORUM YAZ

 

» Copyright

2oo8-2o18 © Copyright Dorukcan.com
SiteMap | © C.C.P.