» Her Derde Deva Bizde Bedava; Dorukcan Bilgi Paylaşım Platformu

  • Facebook Hesabınız İle Sitemize Hızlı Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz
  • Veya Bilgilerinizi Kendiniz Girerek Üye Olup Giriş Yapabilirsiniz

» Atasözleri Kategorileri

» Hit Atasözleri

» Son Atasözleri Yorumları

» Atasözleri İstatistikleri

 • Atasözleri Sayısı 40

 • Okunma Sayısı 955908

 • Kategori Sayısı 27

 • Yorum Sayısı 2

» K Harfi Atasözlerimiz-1

Atasözleri Resmi
Bookmark and Share
 • Beğenenler (0) Beğenmeyenler (0) Toplam (0)
   Beğenenler & Beğenmeyenler
Beğen Beğenme
Atasözleri K Kategorisinde Gez
               

A’dan Z’ye Atasözleri ve Açıklamaları. K Harfiyle Başlayan Atasözlerimiz ve açıklamaları

K.1 Sayfa.1 Toplam 3 Sayfadır.    

Atasözü: Kabahat da gizli olmalı, ibadet de.
Açıklaması: Yapılan bütün işlerde işin özüne inmeye gayret edilmelidir. Başkalarına gösteriş için yapılan hiçbir işten, davranıştan iyilik ve hayır beklemek mümkün değildir.

 

Atasözü: Kabahat ölende değil, öldürendedir.
Açıklaması: Yapılan her işte karşımızdakini sinirlendirmekten kaçınmalıyız. Karşısındakini söz ve hareketleri ile aşırı tahrik eden kimse, onun hücumlarına karşı çaresiz kalabilir, hatta ölebilir de. Bunun nedeni kendini kaybedip bu cinayeti işleyende değil, onu da o derecede tahrik edip cinayeti işletendedir.

 

Atasözü: Kaçan balık büyük olur.
Açıklaması: Kişi elindeki imkanları iyi ve zamanında kullanmasını bilmelidir. Zamanında kullanamaz ve fırsatı kaçırırsa küçük bir fırsatı büyükmüş gibi gösterir ve boyuna aynı şeyleri söyler. Çünkü fırsatı değerlendirememenin ezikliğini hisseder durur.

 

Atasözü: Kaçanın anası ağlamamış.
Açıklaması: Karşı koyamayacağı bir tehlikeden ve saldırıdan kaçan kişi kazançlı çıkar. Ayrıca yakınlarının üzülmesine yol açacak bir olaya da fırsat vermemiş olur.

 

Atasözü: Kadı anlatana göre fetva verir.
Açıklaması: Herkes bildiğini ve gördüğünü eksiksiz olarak söylemelidir. Çünkü dinleyen,olayı görmeyen kimseler anlatılana göre karar verirler.

 

Atasözü: Kadı ekmeğini karınca yemez.
Açıklaması: Kadı, kanunların uygulayıcısı olduğu için kimse onun malına dokunamaz. Sonucunun kötü olacağını bilir. Kadılar hakkın, kanunun ve düzenin temsilcisi oldukları için kimse onların mallarına kötü gözle bakmaz, bakamaz.

 

Atasözü: Kalaylı bakır küflenmez.
Açıklaması: Saf, temiz, dürüst ve namuslu kimseye kimse kara çalamaz; onun şahsiyetine kimse leke süremez.

 

Atasözü: Kalıp kıyafetle adam, adam olmaz.
Açıklaması: Ne kadar güçlü, gösterişli, sağlıklı bir vücuda sahip olursa olsun; bu vücudu ne kadar iyi, güzel ve çekici giyim, kuşamla donatırsa donatsın, bütün bunlar kişiyi değerli kılmaz. Kişiyi değerli kılan güzel ahlâkı, becerisi, üretkenliği, bilgisi ve çalışkanlığıdır.

 

Atasözü: Kalp kalbe karşıdır.
Açıklaması: Sevgi karşılıklıdır. Birinin hissettiğini diğeri de hisseder, birinin düşündüğünü diğeri de düşünür. Zevk, alışkanlık, arzu ve isteklerde de birlik mevcuttur.

 

Atasözü: Kanaat gibi devlet olmaz.
Açıklaması: Elindekiler ile yetinmesini bilen kimse sıkıntı çekmez.

 

Atasözü: Kanatsız kuş uçmaz (olmaz)
Açıklaması: Gerekli şartları sağlanmayan, araç ve gereci temin edilmeyen, kimi dayanaklardan yoksun bırakılan iş ya da insandan başarı beklenemez.

 

Atasözü: Kanı kanla yumazlar, kanı su ile yurlar.
Açıklaması: Bir kötülük, kötülük yapılarak düzeltilemez; hatta böyle bir karşılıkta bulunmak işi daha da vahim hâle sokar, içinden çıkılmaz yapar. Kötülük ancak iyilik yapılarak ortadan kaldırılabilir.

 

Atasözü: Kâr, zararın kardeşidir (ortağıdır).
Açıklaması: Ticarette sadece kâr etmek düşünülemez, zarar da edilebilir. Ticarete atılan kimse bunu göze almalı, alış verişe öyle girmelidir.

 

Atasözü: Kara haber tez duyulur.
Açıklaması: Ölüm veya felâket haberi, kötü haber çabuk duyulur; ağızdan ağıza geçerek hızla yayılır.

 

Atasözü: Karaya sabun, deliye öğüt neylesin.
Açıklaması: Esası, özü bozuk olan şeyi düzeltmek hemen hemen imkânsızdır. İnsanlar için de durum aynıdır. Kimi akılsız, anlayışsız, yoldan çıkmış kimseleri de doğru yola getirmek mümkün değildir.

 

Atasözü: Kardeş kardeşi atmış, yar başında tutmuş.
Açıklaması: Kardeşler ne kadar geçimsiz, anlaşmaz, kavgalı, dargın olurlarsa olsunlar yine de kötü bir durumda birbirlerine yardım ederler. Çünkü onları birbirine bağlayan bir kan bağı vardır ortada.

 

Atasözü: Kardeş kardeşi bıçaklamış, dönmüş yine kucaklamış.
Açıklaması: Bknz. "Kardeş, kardeşi atmış, yar başında tutmuş."

 

Atasözü: Karga yavrusuna bakmış, "benim ak-pak evlâdım" demiş.
Açıklaması: Yaptığı iş ne kadar kusurlu, çocuğu ne kadar çirkin olursa olsun, kişiye bunlar iyi ve güzel görünür. Başkalarının bu konuda ne diyeceği o kadar önemli değildir.

 

Atasözü: Karga, kekliği taklit edeyim demiş; kendi yürüyüşünü şaşırmış.
Açıklaması: İnsanlar yetiştikleri çevrenin eğitimini alırlar. Bu bakımdan görgüleri, beceri ve bilgileri, davranışları, yol ve yöntemleri birbirinden farklıdır. Buna rağmen kimi kişiler özenti hastalığına yakalanırlar ve onu bunu taklit etmeye başlarlar. Ancak bunu beceremezler, bunu beceremedikleri gibi tabiî davranışlarını da yitirir, gülünç duruma düşerler.

 

Atasözü: Kartala bir ok değmiş, o da kendi yeleğinden.
Açıklaması: Kişi, hayatta karşılaşacağı en büyük kötülüğü çoklukla en yakınlarından görür.

 

Atasözü: Kasap et derdinde koyun can derdinde.
Açıklaması: Kötü bir duruma düşmüş, büyük zarara uğramış kimi kimseler acı içinde kıvranırken, kimileri de küçük yararlarını düşünürler ve hiç umursamadan bu durumdan istifade etmeye çalışırlar.

 

Atasözü: Katıra "baban kim?" demişler, "dayım attır" demiş.
Açıklaması: Kişi kusurlu yanının açığa çıkmasını istemez, bunu gizlemeye çalışır. Sadece iyi yanıyla görünmeye ve övünmeye gayret eder.

 

Atasözü: Kaynayan kazan kapak tutmaz.
Açıklaması: İçin için gelişen olaylar veya duygular bir yerde patlak verir, önüne geçilemez, kolay kolay yatıştırılamaz.

 

Atasözü: Kaz gelecek yerden Tavuk esirgenmez.
Açıklaması: Büyük çıkarlar beklenen yer için küçük fedakârlıklar yapılmalı, kimi sıkıntılara girilmeli ve bundan kaçınılmamalıdır.

 

Atasözü: Kaza geliyorum demez.
Açıklaması: Can veya mal kaybına sebep olan kötü olayın ne zaman olacağını kestirmek mümkün değildir. Bu bakımdan önceden kimi tedbir alınmalı, ansızın ortaya çıkacak kazaya karşı hazırlık yapılmalıdır.

 

Atasözü: Kazanmayanın kazanı kaynamaz.
Açıklaması: Yiyip içmek, geçimini temin etmek isteyen insan çalışıp kazanç sağlamak zorundadır. Kazancı olmayan insanın geçinmesi mümkün değildir.

 

Atasözü: Kazma kuyuyu, kazarlar kuyunu.
Açıklaması: Sen başkasına kötülük yaparsan, o da sana kötülük yapacaktır. Her şeyin bir karşılığı vardır. Unutma ki, her ne edersen onun karşılığını alırsın.

 

Atasözü: Keçi nereye çıkarsa oğlağı da oraya çıkar.
Açıklaması: Küçükler daima büyüklerini taklit ederler, örnek alırlar. Anne_baba ne yaparsa çocuk da onu yapar; hangi yola giderse çocuk da o yola gider.

 

Atasözü: Keçiyi yardan uçuran bir tutam ottur.
Açıklaması: Açgözlü, gözü doymaz, hırslı insanlar küçük bir çıkar için bütün varlığını tehlikeye atar.

 

Atasözü: Kedi uzanamadığı (yetişemediği) ciğere pis (murdar) der.
Açıklaması: Kimileri, çok istedikleri hâlde elde edemedikleri şeyi hor göstermeye kalkışırlar; beğenmiyor görünürler. Böyle davranmakla asıl yapmak istedikleri şey, kendi çaresizliklerinin ortaya koyduğu açığı kapatmaya çalışmaktır.Etiket : Harfi, Atasözlerimiz 1,
ATASÖZLERİ BİLGİLERİ
Ekleyen : Dorukcan | Kategori : Atasözleri K | Tarih : 24.10.2010 02:15:30 | Hit : 20896 | Yorum : 0

» Atasözleri Yorumları

ATASÖZLERİ YORUM YAZ

 

» Copyright

2oo8-2o18 © Copyright Dorukcan.com
SiteMap | © C.C.P.